Phase transformation and magnetic properties of multicomponent heusler type alloys
Çok bileşenli heusler tipi alaşımların faz dönüşümleri ve manyetik özellikleri
- Tez No: 305151
- Danışmanlar: PROF. DR. AMDULLA MEHKRABOV, PROF. DR. VEDAT AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Stokiometrik bileşimi X2YZ şeklinde olan birçok Co-bazlı Heusler alaşımları spintronik uygulamalar için ideal adaylardır. Bu nedenle, bunlar teorik ve deneysel olarak yaygın şekilde çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı Si konsantrasyonuna sahip dörtlü Heusler alaşımları (Co2FeSi1-xGax) için tavlama sıcaklığının, faz kararlılığı ve manyetik özellikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Co2FeSi1-xGax alaşım numuneleri bilinen ark eritme tekniği ile hazırlanmıştır. Co2FeSi1-xGax yığını toz x-ışını kırınımı ve diferansiyel taramalı kalorimetre ile incelenmiştir. Co2FeSi1-xGax alaşımının, tavlama sıcaklığına bağlı olarak bütün x değerleri için L21 tip yapı gösterdiği görülmüştür. Yapısal faz geçiş sıcaklığı, Ga konsantrasyonunun artmasıyla azalmaktadır. Curie sıcaklığı diferansiyel taramalı kalorimetre ile ölçülmüştür. Curie sıcaklığının (Tc) artan x değeriyle artarken, L21'den B2 yapısına geçişteki düzenlilik-düzensizlik faz dönüşüm sıcaklığının ( ) azaldığı; ancak bu sıcaklık değerlerinin tavlama sıcaklığındaki değişimden etkilenmediği bulunmuştur. Co2FeSi1-xGax alaşımının manyetik özellikleri titreşim manyetometresi kullanılarak incelenmiştir. L21 fazında, B2 fazında elde edilenden daha yüksek doygunluk değeri elde edilmiştir. Co2FeSi0.2Ga0.8 alaşımının, en yüksek Curie sıcaklığı ve L21 faz kararlılığına sahip olmasından dolayı spintronik uygulamalar için en uygun kompozisyon olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many Co-based Heusler alloys with the stoichometric composition X2YZ are ideal candidates for the spintronics applications. So, they have been extensively studied theoretically and experimentally. The aim of this work was to investigate the effect heat treatment on phase stability and magnetic properties for quaternary Co2FeSi1-xGax Heusler alloys with varying Si concentration. The Co2FeSi1-xGax alloy samples were prepared by conventional arc melting technique. The structure of Co2FeSi1-xGax bulk alloys were examined by powder x-ray diffraction and differential scanning calorimetry. It was confirmed that Co2FeSi1-xGax alloys display the L21 type structure for all x compositions based on the annealing temperature. The magnetic ordering transition temperature, Tc, was measured by differential scanning calorimetry. It was found that the order-disorder phase transition temperature from the L21 to the B2 structure, T , decreases while the Curie temperature, Tc, increases with increasing x; however, the value of these temperatures were not influenced by changing heat treatment process. The magnetic properties of Co2FeSi1-xGax alloy were investigated by using vibrating sample magnetometer. Higher saturation value was obtained at the L21 phase than the value obtained at the B2 phase. It was concluded that the Co2FeSi0.2Ga0.8 alloy was chosen optimum composition for spintronics applications because of its highest Curie temperature and phase stability of L21.