Planning and design criteria to make urban transport more sustainable: The case of Baku
Kentsel ulaşımı daha sürdürülebilir yapmak için planlama ve tasarım ölçütleri: Bakü örneği
- Tez No: 305167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLİFFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Endüstri devriminden bu yana sayısız teknolojik gelişmeler ve nüfüs artışı savurganca kaynak kullanımına, bunun sonucu olarak da kirlilik, artan çöplük alanlar, zehirli atıklar, zararlı gazlar, azalan yeşil alanlar, küresel ısınma, iklim değişikliği, ozon tabakasının zarar görmesi, ormanların ve doğal kaynakların giderek azalması gibi çevresel felaketlerin oluşumuna sebep olmuştur.Küresel ısınma kavramının ortaya çıkması insanların her alandaki faaliyetlerini gözden geçirmesini sağlamıştır. Doğal ve yapılı çevre arasındaki dengeyi korumaya yönelik önceleri yeşil tasarım, ekolojik mimarlık ve bunların devamında gelişen sürdürülebilir mimarlık ortaya çıkmıştır. Bu kavram aslında yeni bir kavram olarak değil, insan faaliyetlerinin sebep olduğu çevresel bozulmalara tepki olarak ortaya atılmıştır ve mimarlığın yeniden kavramsallaştırılmasıdır. Sürdürülebilir mimarlık (ve aslında sürdürülebilirlik), ekolojik ve yeşil mimarlığın aksine çok daha geniş kapsamlıdır. Dünyanın birçok bölgesinde ortaya çıkan bu çevre sorunları başta kaynak tüketimi ve doğal çevre arasındaki dengesizliği içermektedir.Dünyayı, çevresel, ekonomik ve sosyal yönden etkileyen en büyük faktor şehirler, şehirleşmeler oluğu için sürdürülebilirilik, sürdürülebilir şehir, kent kavramını ortaya çıkarmıştır. Bunun kapsamı içinde bir çok planlama ve tasarım kriterleri ve stratejileri yer almaktadır. Bütün bu strajeilere bakıldığında, aslında hepsinin daha az araba kullanımına yönelik, toplu taşıma araçlarını teşvik edici ve insanları yürümeye, bisiklete binmeye özendirici faktorlerin olduğu görülür. Bunun sonucunda ortaya çıkan bir başka kavram da ulaşımın sürdürülebilirliğidir. Ulaşımın sürdürülebilir olması için kent planlama ve tasarım ile yürünebilir ve toplu taşıma kullanılarak kolay erişilebilir mekanlar yaratılması gerekir. Bu doğrultuda yeni şehircilik (New Urbanism), toplu taşıma odaklı gelişim (transit-oriented development) gibi akımlar ön plana çıkmış, planlama yaklaşımlarını etkilemiştir.Fakat literatüre baıldığında aslında bütün bu kavramların ve anılan akımların Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde ortaya çıktığı ve tartışıldığı görülmektedir. Bu tez çalışmasındaki amaç, bütün bu tasarım ve planlama kriterlerinin Azerbaycan gibi daha ?çeperdeki? ülkelerde de geçerli olup olmadığının belirlenmesidir. Bunun için de çok farklı bir planlama geçmişi olan Bakü şehrinin uygun örnek oluşturduğu öngörülmüştür. Yazında anılan planlama tasarım yaklaşımları ile çeşitli akımlar incelenerek planlama, tasarım ve kent formuna ilişkin olarak sürdürülebilir ulaşımı destekleyen yaklaşımları biraraya getiren bir kriterler listesi oluşturulmuş ve Bakü kenti bu çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution, technological developments and increased population have caused environmental damages such as lavish use of sources, pollution increased waste areas, poisoned wastes, harmless gasses, decreased green areas, global warming and climate change, harming of the ozone layer, decreased forests areas and natural sources.Appearance of the term of Global Warming makes the humanity to revise their facilities in all fields. To protect the nature and architectural environment, firstly, green architecture, ecological architecture and then sustainability occurred. This term has been proposed not to be a new term but a response to environmental disturbances caused by human activities and it is re-conceptualization of architecture. Sustainable architecture or sustainability is lot more extensive than ecological and green architecture. It contains the imbalance between environmental problems which is natural environment and consumption that occurred all around the world.An important part of sustainability debate focused on urban planning and design for more sustainable forms and patterns. In particular it is discussed that planning and design of urban areas have a major effect on transport and therefore can help reduce car usage, emissions, global warming and climate change. There are many planning and design approaches and movement that introduce certain criteria and strategies to prevent car dependency and encourage people to use public transportation and walking. To achieve sustainable transport, there should be design for walkable and easy accessible areas. Planning movements, such as New Urbanism and Transit Oriented Development, particularly came to the forefront of planning and influenced planning approaches.However, when review the literature, it is seen that planning movements, such as New Urbanism and Transit Oriented Development originated and were implemented mostly in West Europeean and North American Cities. The purpose of this study is to find out whether all those criteria, principles and strategies are also relevant planning approaches for more non-western cities like Baku which has a very different planning background and therefore possibly different urban form and tranmsport issues. In order to answer the abovementioned question, planning and design approaches in the literatureand and in these recent planning movements were studied and a check list was formed which indicate planning and design approaches that can help attain a more sustainable transport outcome. The checklist was then applied to the case of Baku.