Transit oriented design and urban design: Eskisehir case-Tram Stop oriented
Ulaşım odaklı gelişme ve kentsel tasarım: Eskişehir örneği-Tramvay Durağı odaklı
  1. Tez No: 463650
  2. Yazar: İREM BAHÇELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sürdürülebilir ulaşım ve toplu taşıma, kentsel saçılmanın olumsuz etkilerini azaltmak için şehirlerde önemli bir rol oynamaktadır. Ulaşım odaklı gelişme modeli bunun araçlarından biridir. Ancak bu model toplu taşımaya olan talebi arttırmak için yeterli değildir. Ulaşım odaklı gelişme modeli kentsel tasarım elemanları ile birleştiği zaman anlam kazanmaktadır çünkü kentsel tasarım, ulaşım odaklı gelişim için gerekli olan fiziksel etmenleri belirlerken kişisel etmenleri de belirlemektedir. Bu nedenle, ulaşım odaklı gelişme modelinin yanı sıra bunu etkileyen tasarım etmenleri de sürdürülebilir kent ve toplu ulaşım konusunda önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra, dünyada raylı sistemlere yapılan yatırım her geçen gün artmaktadır. Bunun en büyük nedeni raylı sistemlerin özel araç sahipliğini aza indirecek en iyi alternatif olmasıdır. İstasyon çevrelerinin kullanımı kentsel tasarım etmenleri ile desteklendiğinde, insanların toplu taşın kullanma ve yürüme eğilimleri artacaktır. Bunun sonucunda, insanların yolculuk davranışlarını değiştirmek için güçlü bir ulaşım modeline, kent planlamasına ve insanları çekecek bir ulaşım türüne ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu tez, ulaşım odaklı gelişme ve kentsel tasarım etmenlerinin bir arada kullanılarak toplu taşım talebinin artacağını ileri sürmektedir. Bu etmenlerin tramvay durak çevrelerini daha kullanılabilir kılarak, insanlar tarafından toplu taşını cazip hale getirebilmesi amaçlanmaktadır. Tez; ulaşım odaklı gelişme modeli ve tasarım etmenlerinin literatür taramasının yanı sıra bunların çıkış noktası olan“Yeni şehircilik”kavramını da açıklamaktadır. Bunlara ek olarak, tezde tramvay durak çevresi ve duraklarının tasarımına ilişkin de araştırmalar bulunmaktadır. Bu amaçla, farklı ulaşım türlerinin iyi entegre olduğu ve insanlar tarafından talebin fazla olduğu Eskişehir ilinin merkezi olan Çarşı durağı örnek olarak seçilmiş ve belirlenen etmenler doğrultusunda incelenmiştir. Özellikle tramvay kullanımının yoğun olduğu Eskişehir'de, tramvay duraklarının kesişimi olan alan baz alınarak araştırma yapılmıştır. Tüm bu araştırmalar sonucunda, ulaşım odaklı gelişmenin kentsel tasarımla desteklenerek toplu taşım talebinin arttığı örnekle de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable and public transport play a vital role in cities to eliminate the disadvantages of urban sprawl. Transit oriented development (TOD) is one of the tools used to solve this problem. However, the efforts of TOD itself it is not enough to increase public transportation demand. TOD reaches significance when it combined with urban design because urban design defines both physical and personal factors for creating effecting TOD. For this reason, besides TOD, design factors affecting TOD gain importance about sustainable city and public transport. On the other hand, the investment of rail systems have been increasing throughout the world. This is mainly because rail systems is the best alternative to reduce the usage of private car. When station environment is supported with urban design factors, tendency of people for walking and using public transportation will increase. Consequently, it is seen that strong transportation model, urban planning and an attractive transportation mode to drawn attention of people are needed for changing people's travel behavior. This thesis propounds that public transportation demand increases by combining the factors of TOD and urban design. These factors aim to make public transportation attractive for people by creating more usable tram stop environments. This thesis explains“New urbanism”which is the base of TOD and urban design besides the literature review of them. In addition, there are researches about design criteria for tram stop environment and stop. Under this purpose, Çarşı stop - the center of Eskişehir which has well-integrated transportation system and high public transportation demand has been selected as a case and it has been analyzed according to factors in literature review. The area of tramlines intersection is taken as a basis for case study in Eskişehir where the usage of tram is high. As a result of these studies, it has been expounded with a case that TOD increases public transportation demand when it is supported with urban design.