Microwave sintering and characterization of soft magnetic powder metallurgical Ni-Fe alloys
Yumuşak manyetik Ni-Fe toz metalurjik alaşımların mikrodalga ile sinterlenmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 305169
  2. Yazar: DERYA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, ön alaşımlı östenitik paslanmaz çeliklerin yanısıra manyetik özelliklere sahip toz metalurjik Ni-Fe (Nikel-Demir) alaşımları hem mikrodalga sinterleme yöntemiyle hem de konvansiyonel yöntemle üretilmiş ve üretilen alaşımlar yüzde yoğunlaşım, mikroyapısal, mekanik ve manyetik özellikler bakımından karakterize edilerek konvansiyonel yönteme kıyasla incelenmiştir. Hem östenitik paslanmaz çelikler, hem de yumuşak manyetik Ni-Fe alaşımları, mikrodalga sinterleme yöntemi ile konvansiyonel karşıtlarına kıyasla azalan işlem sürelerinde daha yüksek sinterlenmiş yoğunluklarda, azalan tane boyutu ve gözeneklilik yüzdesi ile iyileştirilmiş mekanik özelliklerde üretilebilmiştir. Ancak, yumuşak manyetik özellikler gösteren Ni-Fe alaşımları, kimi koşullarda mikrodalga sinterleme yöntemi ile üretildiklerinde konvansiyonel karşıtlarından daha az manyetik geçirgenlik göstermektedir. Bu durumun, mikrodalga sinterleme yönteminin karakteristiği olan kısalan işlem sürecinin getirdiği tane boyutu azalması ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, prealloyed austenitic stainless steel and premixed soft magnetic Ni-Fe permalloy compacts were consolidated through microwave and conventional sintering routes at combinations of various sintering temperatures and compaction pressures. Sintered alloys were characterized in terms of their densification, microstructural evolution as well as mechanical and magnetic properties. The effect of sintering method in terms of the applied sintering parameters on the final properties of the compacts were investigated in a comparative manner. It was determined that microwave sintered permalloys are superior compared to their conventionally sintered counterparts in densification response, microstructural characteristics such as pore shape and distribution as well as mechanical properties for both austenitic stainless steel and permalloy compacts. However, permeability of the microwave sintered permalloys was inferior to their conventionally sintered counterparts in some cases due to microstructural refinement associated with microwave sintering route.