Production and assesment of compacted graphite iron diesel engine blocks
Vermicular grafitli motorbloklarını üretimi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 305170
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Micro yapıda ki grafit şekli ve volume oranı dizel motor bloklarında ki çekme dayanımı, ısı iletkenliği, ses titreşimi ve motor vibrasyonu gibi özellikleri güçlü bir şekilde etkiler. Grafit parçacıklarının şekil ve hacim oranı imaj analiz sistemleri ile ölçülür. Bu çalışmada motor blokları furan reçineli kum kalıp ve pota içerisinde Mg alaşımı ile işlemden geçmiş sıvı metal kullanılarak ELBA Basınçlı Döküm Odöksan Osmaneli Türkiye de bulunan Döküm fabrikasında üretildi. Bu çalışmanın ana amacı 0 ile %25 arası küresel grafit ve kalan kısmının kompak grafitlerden oluşmuş motor blokları elde etmektir.Bu tezin ilk bölümünde dizel motor blokları ELBA Basınçlı Döküm Odöksan Osmaneli Türkiye de bulunan Döküm fabrikasında üretildikten sonra kesildi ve dizel motor bloklarının 14 farklı kalınlığından numuneler alındı. Daha sonra Soif XJP ? 6A optik mikroskobu altında numuneler incelendi. Material Plus 4.1 imaj analiz programı yardımıyla küreselik değerleri elde edildi.Çalışmanın ikinci bölümünde Odöksan da üretilen dizel motor blokları USM 35 tarama dedektörü test makinası kullanılarak yapılan ultrasonik test ile incelendi. Katılaşma ? zaman ve sıcaklık ? zaman similasyonları NovaCast ? Novaflow similasyon programı kullanılarak yapıldı. Sonuç olarak dizel motor bloklarının 13 farklı kalınlığı için excel linest codu kullanılarak matematiksel formüller geliştirildi.Motor bloklarını farklı kalınlıklarından alınmış olan numunelerin küresel grafit oranın katılaşma hızına ve kimyasal komposisyona bağlı olduğu anlaşılmıştır. En iyi sonuçlar Mg/S oranın yaklaşık olarak 1 eşit olduğu ve karbon eşiğinin 4.40 ? 4.50 arası olduğu durumlardır.
Özet (Çeviri)
In Diesel engine blocks properties such as tensile strength, heat conductivity, sound damping, engine vibration and noise are strongly influenced by graphite shape and volume percent in the matrix microstructure. In this study, the engine blocks were produced at ELBA Basınçlı Döküm Odöksan Cast iron foundry in Osmaneli Turkey by performing casting into furan resin sand and preparing cast iron liquid alloy in induction furnace that were treated with Mg by using ladle method. The main purpose of this study is to achive 0 ? 25% volume nodularity and remaining is compacted graphite in the produced engine blocks. The shape and volume percent of graphite particles were characterized by an image analyze system.In the first part of this work, after the diesel engine blocks were produced at ELBA Basınçlı Döküm Odöksan Cast iron foundry in Osmaneli Turkey, the blocks were cut and samples were obtained from 14 different thicknesses of diesel engine blocks. Afterwards, the samples were examined under optical microscope, Soif XJP-6A. The nodularity and compacted graphite values were obtained numerically with the help of Materials Plus image analyzer systems, which is attached to the optical microscope.In the second part of the study, the diesel engine blocks which are produced at Odöksan were examined by ultrasonic test that was done by using USM 35 flaw detector test machine. Solidification ? time and temperature ? time simulations were also done by using NovaCast NovaFlow simulation code. Finally mathematical formulas for 13 different thickness of diesel engine blocks were obtained by using excel linest code.The compacted graphite volume percent observed at different sections of the diesel engine blocks were found to be a function of cooling rate and chemical composition. Best results were obtained when chemical Mg/S ratio was approximately 1 and C.E.V. was between 4.40 ? 4.50.