An analysis of homeownership profile of Turkey
Türkiye'nin ev sahipliği profili analizi
- Tez No: 250768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez Türk hanehalkı reislerinin 1985 ve 2000 yılları arasında konut mülkiyeti kararını logit methodunu kullanarak inceler. Bu çalışmada, bir bireyin içinde yaşadığı haneye sahip olma olasılığı hanehalkı reisinin demografik özellikleri, iş gücü piyasasındaki yeri, göç durumu ve konut piyasalarındaki bölgesel farklılıklarla açıklanmaktadır. Sonuçlar, hanehalkı reisinin yaş ve eğitim özelliklerinin ev sahibi olma olasılığıyla pozitif bir şekilde ilişkili olduğunu ve bu faktörlerin Türk hanehalklarının konut mülkiyeti kararında ve ev sahipliği oranlarındaki bölgesel farklılıklarda en etkili belirleyiciler olduğunu söylemektedir. Ampirik inceleme aynı zamanda, Türkiye içerisinde göç eden bireylerin yerli halktan daha az ev sahibi olma olasılıkları olduğunu ve bir yerde ikamet etme süresinin göçmenlerin konut mülkiyeti kararında belirleyici olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the tenure choice behavior of Turkish household heads over the period between 1985 and 2000, using a method of logit. The probability of owning the housing unit an individual lives in, is modeled by using demographic, labor market, migrational characteristics of the household head and the provincial differences as the explanatory variables. The results show that age and education of the household heads are positively correlated with probability of homeownership and they are the most influential factors determining the tenure choice of Turkish households and the discrepancy in the homeownership rates of the regions. The empirical analysis also displays that internal migrants have lower probabilities than natives and the length of stay matters the most for the tenure choice of internal migrants.