Optimization of energy harvesting wireless communication systems
Enerji harmanlayan kablosuz haberleşme sistemlerin optimizasyonu
  1. Tez No: 305179
  2. Yazar: HAKAN ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enerji harmanlayan haberleşme sistemlerinde, enerji dış ortamdaki kaynaklardan elde edilir ve belirli zamanlarda parça parça kullanıma hazır hale gelir. Bu özellikle birlikte gelen enerji harcama sınırlamaları verimli haberleşme sistemlerinin dizaynında önemli bir rol almaktadır. Bu tez enerji harmanlayan kablosuz haberleşme sistemlerinde en iyi iletim ve ağ iletişimi tasarımı üzerine odaklanmaktadır. Enerji harmanlama ve veri geliş zamanları önceden belli olan, toplanır beyaz Gauss gürültülü tüme gönderim kanalına yayın yapan, enerji harmanlayan bir verici ele alınmıştır. Bu sistemde, minimum iletim zamanını elde eden en iyi paket çizelgeleme incelenmiştir. Bu çizelgelemenin özelliklerini elde eden döngülü bir algoritma, DuOpt, önerilmiştir. Güçsüz kullanıcı verisinin en başta hazır olduğu durumda DuOptun en iyi çözüme ulaştığı gösterilmiştir. Eşlek problemin kesin surette dışbükey olduğu gösterilmiş ve eşlek problemden faydalanılarak ana problemin çözümünün tekliği ispat edilmiştir. Son olarak, DuOptun aynı problemi çözen SUMT (ardışık sınırlandırılmamış enküçültme yordamı) algoritmasına göre neredeyse iki mertebe daha hızlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In an energy harvesting communication system, energy is derived from outside sources and becomes partially available at dierent points in time. The constraints induced by this property on energy consumption plays an active role in the design of ecient communication systems. This thesis focuses on the optimal design of transmission and networking schemes for energy harvesting wireless communication systems. In particular, an energy harvesting transmitter broadcasting data to two receivers in an AWGN broadcast channel assuming that energy harvests and data arrivals occur at known instants is considered. In this system, optimal packet scheduling that achieves minimum delay is analyzed. An iterative algorithm, DuOpt, that achieves the same structural properties as the optimal schedule is proposed. DuOpt is proved to obtain the optimal solution when weaker user data is ready at the beginning. A dual problem is defined and shown to be strictly convex. Taking advantage of the dual problem, uniqueness of the solution of the main problem is proved. Finally, it is observed that DuOpt is almost two orders of magnitude faster than the SUMT (sequential unconstrained minimization technique) algorithm that solves the same problem.