Yer hedeflerinin etkileşimli çoklu modelleme ile takibi
Tracking of ground targets with interacting multiple model estimator
  1. Tez No: 305180
  2. Yazar: DUYGU ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Etkileşimli çoklu modelleme, manevralı hedeflerin gürültülü ortamda takibi için geliştirilen bir algoritmadır. Etkileşimli çoklu modellemenin kullanılmadığı standart durumda hedefin hareketinin belli bir modele uyduğu varsayılır ve hedef o model kullanılarak takip edilir. Ancak hedefin değişik şekilde manevralı hareketler yaptığı durumda hedefin hareketinin tek bir model ile ifade edilmesi yetersiz kalabilir ve hedef takibi güçleşebilir. Böyle bir durum için etkileşimli çoklu modellemede hedef hareketi, manevralı hareketleri de kapsayacak şekilde birden fazla değişik modelle ya da aynı modelin değişik gürültü seviye değerlerine sahip halleriyle ifade edilir. Bu tezde, manevralı hedeflerin yüksek/alçak gürültü seviyesine sahip sabit hız, koordineli dönüş ve hareket et-dur-hareket et modellerini içeren etkileşimli çoklu modelleme ile gürültülü ortamda takibi incelenmektedir. Etkileşimli çoklu modelleme performansının değerlendirilmesi amacı ile model seçim stratejileri vurgulanmakta ve durum hataları hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Interacting Multiple Model (IMM) estimator is used extensively to estimate trajectories of maneuvering targets in cluttered environment. In the standard tracking methods, it is assumed that movement of target is applicable to a certain model and the target could be monitored via the usage of status predictions of that model. However, targets can make different maneuvering movements. At that time, expression of target dynamic model with only one model can be insufficient. In IMM approach, target dynamic model is expressed with more than one model capsulating all maneuvering movements or with one model with different noise level values. This thesis investigates the tracking of the maneuvering ground targets in cluttered environment via IMM estimator with constant velocity model with low/high process noise, coordinated turn model and move-stop-move model. The selection strategies of models are highlighted and the state errors are calculated to evaluate the performance of IMM estimator.