Design and implementation of coupled inductor Cuk converter operating in continuous conduction mode
Sürekli iletim kipinde çalışan bağlaşık indüktörlü Cuk çevirici tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 305182
  2. Yazar: MUSTAFA TUFAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ERSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma şu aşamaları içermektedir: İlk olarak, ?uk çevirici topolojilerinde kullanılan bağlaşık indüktör ve bütünleşmiş manyetik yapı analiz edilmektedir ve bu elemanlarla ilgili devre tasarımında gerekli olan bilgiler derlenmektedir. Ayrıca, bu manyetik elemanları kullanmanın sağladığı yararlar sunulmaktadır. İkinci olarak, durum uzayı ortalama metodu kullanılarak bağlaşık indüktörlü ?uk çevirici topolojisine ait kararlı durum modeli, dinamik model ve transfer fonksiyonlar elde edilmektedir. Üçüncü aşama, gerçeklenecek devrenin yerine getirmesi gereken tasarım kıstaslarının tespitinden bahsetmektedir. Devre elemanlarının seçimi ve kıpırtısız giriş akım dalga formu sağlayan bağlaşık indüktörün tasarımı bu aşamada gerçekleştirilmektedir. Dördüncü aşama, gerçeklenen devrenin açık döngü kipinde çalışırkenki deneysel sonuçlarını ortaya koymaktadır. Ayrıca bu aşamada, denetleyici tasarımı gerçekleştirilmektedir ve gerçeklenen devrenin kapalı döngü performansı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study involves the following stages: First, coupled-inductor and integrated magnetic structure used in ?uk converter circuit topologies are analyzed and the necessary information about these elements in circuit design is gathered. Also, benefits of using these magnetic elements are presented. Secondly; steady-state model, dynamic model and transfer functions of coupled-inductor ?uk converter topology are obtained via state-space averaging method. Third stage deals with determining the design criteria to be fulfilled by the implemented circuit. The selection of the circuit components and the design of the coupled-inductor providing ripple-free input current waveform are performed at this stage. Fourth stage introduces the experimental results of the implemented circuit operating in open loop mode. Besides, the controller design is carried out and the closed loop performance of the implemented circuit is presented in this stage.