UV responsive drug delivery from suprofen incorporated liposomes
Suprofen içeren lipozomlarda ışık kontrollü ilaç salımı
- Tez No: 305187
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HASIRCI, PROF. DR. VASIF HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlaç salım sistemleri ilacın hedef bölgede düşük bölgesel dozda salınmasını sağlamak için tasarlanır. İlaç salım sistemleri ilacın sürekli salımını sağlayabildikleri gibi uyarana duyarlı (sıcaklık değişimi, pH değişimi ya da UV) salınmasını da sağlarlar.Bu çalışma ışığa duyarlı lipozomlardan UV ışığı kontrollü ilaç salım sistemi geliştirmeyi amaçlamıştır. Model, ışık duyarlı bir molekülün lipid çeperin içine dahil edilmesini kapsar. Böylece UV ışığına maruz bırakılması kesecik çeperinin bütünlüğünün bozulmasına ve içeriğinin ortama salınmasına neden olur. Bu biyoaktif maddenin isteğe bağlı salımını sağlar. Suprofen, bir steroid olmayan anti inflamatuvar ilaç olmasının yanında, ışığa duyarlı bir moleküldür ve bu çalışmada UV ışığına maruz bırakılınca çeper bütünlüğünü bozması için seçilmiştir. Lipid kesecikler fosfatidilkolin, kolesterol ve Suprofen (PC:CHOL:SPF) içeriklerinin değişik konsantrasyonlarında hazırlanmış ve kapsüllenme randımanı, salım değeri ve UV ışığına duyarlılık açısından değerlendirilmiştir. İlk çalışmalar saptama kolaylığı açısından bir floresan boya olan kalseinle yapılmıştır ancak in vitro çalışmalar bir kanser ilacı olan Cisplatinle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug delivery systems are designed to achieve low, local doses at the target site. Delivery systems can provide the drug in a continuous manner or in response to environmental stimuli such as temperature, pH or UV.This study aimed to develop photosensitive liposomes that achieve UV-responsive release of their content. The main mechanism was to incorporate a light sensitive molecule into the liposomal bilayer then achieve destabilization of the membrane by exposure to UV. This would result in an on demand release of the bioactive content. Suprofen, a nonstereoidal anti-inflammatory drug, also a light sensitive molecule, was selected to achieve the destabilization in this study. Lipid vesicles were prepared with different ratios of phosphatidyl choline, cholesterol and Suprofen (PC:CHOL:SPF) and characterized in terms of encapsulation efficiency, release rate and responsiveness to UV. Preliminary studies were carried out with calcein (CAL), a fluorescent dye, due to the ease of detection and the in vitro studies were carried out with the cancer drug Cisplatin.