Children's expectations from learning technologies
Çocukların öğrenme teknolojilerinden beklentileri
- Tez No: 305188
- Danışmanlar: DR. HAKAN GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı, çocukların öğrenmelerini geliştirecek akıllı ürünlerden beklentilerini bulmak ve söz konusu beklentilerin şu an varolan akıllı ürün ve öğrenim teknolojileri özellikleriyle ne kadar örtüştüğünü incelemektir. Teknolojik gelişmeler eğitim de dahil olmak üzere bir çok alanı etkilemiştir. Öğrenme sürecini teknoloji yardımıyla geliştirmeyi amaçlayan birçok çalışma yapılmıştır. Ancak, literatürde çocukların bu konu ile ilgili bakış açılarını değerlendiren çalışma neredeyse yoktur. Bu sebeple, çocukların öğrenim teknolojilerinden beklentileri ampirik bir çalışma ile araştırılmıştır. Literatür araştırması kısmında, akıllı teknolojilerin ve öğrenme sürecini geliştiren araçların geldiği son durum ortaya konulmuştur. Ampirik çalışma ile elde edilen sonuçlar ışığında bu akıllı ürünlerin ve eğitsel araçların, çocukların beklentilerini ne ölçüde karşıladıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to find out children?s expectations from smart products that enhance their learning and analyze their conformity with the state of art smart products and educational technologies. The developments in technology affect many dimensions including education. There are many studies that aimed to improve the learning process by the help of technology. However, the perspective of children considering this topic is almost absent in the literature. Therefore, expectations of children from learning technologies are explored via an empirical study. The state of art smart technologies and products to enhance learning will also be covered. Then, in the light of an empirical study, to what extent children?s expectations overlap with current technologies will be presented.