Değişim sürecinde tarihi yarımada ve imgesel kimlik
The changing process of historical peninsula and its imaginary identity
- Tez No: 305200
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Kentsel mekânlar, tarihi süreç içerisinde birçok değişim ve dönüşüm süreci geçirmiştir. Küreselleşme ile artan bu değişim dinamikleri, sermayenin artan hareketliliği ve ekonominin yeniden yapılanması merkezi iş alanlarının önemini sürekli arttırmıştır. Ekonominin yeniden yapılanması ile birlikte mekânsal iz düşümler geçmişinden çok farklı bir görüntüye sahip olmuştur. Giderek birbirinden ayrışan kent parçaları ortaya çıkmış, sınıfsal ayrışmalar artmış, geçmişini önemsemeyen, bir birine teğet geçen yaşamlar oluşmuş ve günümüzde bu ayrışan kent parçalarından oluşan mozaik bir kent bütünü ortaya çıkmıştır.Değişen imgesel kimliği etkileyen bir diğer önemli olgu ise geçmişten bugüne yasal düzenlemelerle yapılan kentsel müdahalelerdir. Sıklıkla değişen bu politik kararların yanı sıra göçler, askeri müdahaleler, küresel ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedenleri ile kent mekânında uygulamaya yönelik bir bütünlük sağlanamamakta dolasıyla ?sürdürülebilirlik? bugünkü koşullarda olanaksız hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban spaces have experienced many processes of change and transformation in the course of history. The dynamics of change fuelled by the globalization, increasing mobility of the capital and the restructuring economies all together have contributed to intensifying the importance of central business spaces. With the restructuring economy, spatial projections have taken on a completely different character as compared to the past, leading to an ever-increasing urban disintegration and growing social stratification, which resulted in non-intersecting life forms that are practically indifferent to their own past. It is this very mosaic pattern, made up of those disintegrated urban sections, now defines the city at large.Another crucial fact that contributes to the changing imaginary identity is the urban interventions realized by legal regulations. Influx of immigrants, military coups, global economic and political instability as well as frequent new legal regulations enacted by political motives all add up to the fact that integrity towards applicability in terms of urban spaces becomes very hard to attain, and given the conditions of today, ?sustainability? seems to be something impossible.