Mekân ve mobilya tasarımında organik formlar ve Türkiye'deki örneklerinin analizi
Organic form of space design and analysis of cases in Turkey
  1. Tez No: 305201
  2. Yazar: HÜLYA YAVUZ ÖDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM BEDÜK TUNCEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Doğada var olan canlı ve cansız varlıklar organik kelimesi ile adlandırılmaktadır. Evrendeki varlıklar morfolojik olarak sıralandığında düz yüzeyler, sivri köşeler, keskin kenarlar görülmemektedir. Doğa, herhangi bir formuyla tasarımın herhangi bir parçasında bulunabilir. Organik formun temel anlamı ise doğal oluşan formlardır.Bu çalışmada, söz konusu doğadan esinlenen formların tasarıma olan etkileri incelenmektedir. Mekân tasarımında uygulama kolaylığı ve maliyet açısından ekonomik olması nedeniyle genelde geometrik formlar tasarlanmaktadır. Bu çalışmada organik form kavramı, geometrik formlarda tasarlanan mimari ve iç mimari tasarımların tamamının veya bir kısmının geometrik formlardan uzak şekilde tasarlanması olarak kullanılmıştır.Bu çalışmada doğal formlar analiz edilerek formun biçimsel benzerlikler ve farklılıklar, deformasyonlar ve organik tasarımlarda Batı dünyası ile Türkiye'deki tasarımlar arasındaki ilişkiler irdelenmektedir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır ve sonuç bölümünde konu üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The animate and inanimate beings in nature are named as ?organic?. When we would like to put the beings in the universe is in a morphological row, we will see flat surfaces, beaked corners and sharp edges.The basic means of organic form are called as naturally occurring forms. In this study, the main subject is ?examining the effects of forms inspired by nature design?. Due to the ease of application and economic cost in terms of space in the design of geometric forms that often are designed.In this study the concept of organic form, geometric forms, designed architectural and interior designs of all or any part of the design of geometric forms used as a remoteThis study analyzed the natural forms of the form of formal similarities and differences, deformations and organic designs, designs of the relations between the Western world and in Turkey are examined.The thesis work consists of four chapters and an evaluation was made in the conclusion on the issue.