Web GIS based infrastructure information system development
Web tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile altyapı bilgi sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 305231
  2. Yazar: BURCU UŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kuşkusuz bilgi akışının ve paylaşımının en yoğun olduğu kurumlardan biri de üniversitelerdir. Üniversitelerdeki gelişmeler ve ihtiyaçlar dikkate alınarak yapılan yeni binalara ve açılan yeni birimlere ait bilgiler ile akademik ve idari personellere ait bilgiler sürekli değişim içindedir. Mevcut bilgilerin değerlendirilip, güncellenmesi ve bunlardan yeni bilgilerin elde edilmesi de bu kurumların gelişimi için kaçınılmazdır. Dolayısı ile üniversitelerin çağdaş yönetim anlayışında hizmet verebilmeleri için, bilgi teknolojisine dayalı sistemleri oluşturmaları oldukça önemlidir.Bilgi Çağına geçiş sürecinin bir yansıması olarak konumsal bilginin yönetiminde Coğrafi Bilgi Sistemleri gibi bilgi teknolojilerinin kullanımı ön plana çıkmıştır. En etkili küresel iletişim aracı olarak İnternet, organizasyonların konumsal (spatial) bilgiyi kullanma şekline yeni bir boyut getirmiş ve haritacılık uygulamaları web üzerinde etkin olmaya başlamıştır.Hızla gelişen dünyada daha hızlı bir bilgi akışı için bilgisayar ortamına yönelinmektedir. Bu yönelimin bir parçası da Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile gerçekleşmektedir. CBS, gerçek dünyadaki farklı büyüklükte olan mekansal verileri toplamak, depolamak, yönetmek, düzeltmek, değiştirmek, analiz yapmak, modeller geliştirmek ve elde edilen yeni verileri sunmak gibi bir çok özelliğe sahip bir yazılım ve donanım sistemleri bütünüdür.Coğrafi Bilgi Sistemi mekânsal analizlere ve sorgulamalara olanak sağladığı için CBS tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir. Aynı zamanda kampüse yabancı kişilerin de kampüsün ve içindeki birimlerin konumsal ve görsel bilgilerini edinebilecekleri internet tabanlı bir sistem oluşturulmuştur. Kullanıcılar kampüs ile ilgili istedikleri bilgiye bir CBS yazılımına gereksinim duymadan, sadece internet tarayıcısı ile ulaşabileceklerdir. Çalışmanın internete aktarılmasıyla da daha fazla kullanıcıya ulaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Definitely, universities are the institutions where information flow and share occurs at highest levels. Information related with new buildings and units which are constructed regarded with developments and needs of university are in continuous change. Evaluation, updating and acquiring information from those data is inevitable for institutions development. Therefore formation of systems based on information technologies is very important for universities to serve in modern administration point of view.As a reflection of transition period of information age; using information technologies for administration of spatial information came into prominence like Geographical information systems. Internet which is the most effective global mass medium brought a new dimension to usage style of spatial information of organizations and mapping applications began to be active on web.Computer medium is widespread preferred for getting faster information flow in rapid developing world. One part of this preference is performed by Geographical information systems (GIS). GIS is the whole of hardware and software system which have got many features like presenting data, developing models, analyzing, changing, correcting, managing, storing and gathering spatial data in the real world.GIS based Software has been developed in order that Geographical Information System enables spatial analysis and interrogation. Also, an internet based system in which foreign people can obtain spatial and visual information about campus and departments has been created. Users can reach the information about campus not with any GIS software but with internet scanner. It is aimed that more users can reach the information after study is transferred to the internet.