Kamu yararı odaklı siyasetin kentsel mekanı düzenleme pratikleri: Ankara ve Eskişehir örnekleri
Public welfare oriented politics on urban space designing practices: case study on Ankara and Eskişehir
  1. Tez No: 305232
  2. Yazar: BURÇİN HEPGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMEL GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Temel olarak çalışma; belli sürelerle iş başına gelmiş ve kamu gücünü elinde bulunduran siyasilerin giriştikleri kentsel ölçekte kentsel tasarım uygulamalarındaki kamu yararı ölçütünün, hizmet etkinliğinin, tasarım ve uygulama sürecinin, oluşan toplam faydanın toplumsal olma düzeyinin, Ankara ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri'nin tarihsel nitelikli alanlar ve kentsel rekreasyon alanlarına ilişkin kentsel tasarım uygulamaları üzerinden sorgulanmasını amaçlamaktadır.Son yıllarda her alanda olduğu gibi kentler de, küreselleşme, neoliberal politikalar ve postmodernizm olgusu çerçevesinde yeni biçimler kazanmaktadır. Bu süreç içerisinde kentsel tasarım projeleri, kentlerin biçimlenmesinde özellikle yerel yönetimlerin son dönem politikalarında önemli bir araç olarak kullanılır hale gelmiştir. Tıpkı planlama alanında olduğu gibi planlamanın bütünleyici bir uzantısı olan kentsel tasarım da her ne biçimde gerçekleşirse gerçekleşsin kamu yararına hizmet eden bir konumda olmalıdır.Bu anlamda çalışma konusu olarak, Ankara ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri'nin son dönemde uygulamış olduğu kentsel tasarım ölçekli çalışmaları değerlendirilmek üzere seçilmiştir. Seçilen örnek alanlarda kamu yararı ölçütünün değişen siyasi ideolojilerle nasıl şekillendiğini belirlemek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Political authorities who were in charge for a certain period of time holding the public power in their hands attempted urban design practices. The main purpose of this study is to question the urban welfare criteria, service facilities, design and practice process, the extend of the social degree of the gross welfare in the urban design practices implemented by The Greater Cities of Ankara and Eskişehir Municipals in the historical and urban recreational sites.In recent years, cities have been reshaped in the frame of globalization, neoliberal politics and post-modernism. In the reshaping of the cities, urban design procects have become an important means being used in the late period politics of the local authorities. Just like in the field of planning, urban design, the complimentary extension of the planning, has to be in a position of serving the public welfare.In this study, urban design practices recently implemented by The Greater Cities of Ankara and Eskişehir Municipals were chosen to be evaluated. It was aint to determine how public welfare criteria was shaped with the changes in Political ideologies.