Experimental investigation of velocity and temperature distribution inside a split air conditioners indoor unit.
Split klima iç ünitesinin içindeki hız ve sıcaklık dağılımlarının deneysel olarak incelenmesi.
- Tez No: 305233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, split klima iç ünitesinin içindeki hız profilini ve sıcaklık dağılımınıbelirleyebilecek deneysel yöntemleri incelenmiştir. Bu nedenle çalışma iki anakonudan oluşmaktadır; akış alanı incelemesi ve sıcaklık dağılımı incelenmesi. İkikonuda da ölçüm metotları incelenmiş ve en uygun yöntem seçilmiştir.Akış alanı inceleme bölümünde Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ)yöntemi, en pratik ve etkili yöntem olarak öne çıkmıştır. Bu nedenle PGHÖ, stereoPGHÖ, panoramik PGHÖ ve endoskopik PGHÖ yöntemleri, split klimanın farklıbölümlerindeki akış yapılarının incelenmesinde kullanılmıştır. Sıcaklık dağılımınınincelenmesi bölümünde ise mevcut yöntemlerin beklentileri karşılayamaması nedeniile ?Ağ Yapılı Kızılötesi Sıcaklık Ölçümü? (AYKSÖ) yöntemi geliştirilerek sunulmuştur.Yöntemlerin kararlaştırılmasının ardından mevcut split klima modelleri için deneydüzenekleri tasarlanmış ve hazırlanmıştır. Çalışmanın takip eden adımı olarak çeşitlideneyler gerçekleştirilmiş ve bu deneylerden elde edilen deney verilerikonvansiyonel yöntemlerle elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır.Bu çalışmanın sonucu olarak; split klima iç ünitesi gövdesinin içinde ve dışındakisıcaklık dağılımları görselleştirilmiştir. Ayrıca split klima iç ünitesi içindeki akışyapısı ve çıkışındaki havanın sıcak dağılımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experimental methods that can determine the velocity profile insidethe split air conditioner and measure the temperature distribution are investigated.Therefore the study separated into two main issue; flow field investigation andtemperature distribution investigation. In both issues the measurement methods areexamined and an optimum method chosen.In flow field investigation section Particle Image Velocimetry (PIV) Method cameforward as the most practical and effective method. Therefore PIV, stereo PIV,Panoramic PIV and endoscopic PIV methods applied to split air conditioner indoorunit for determining air flow characteristics for different areas of the system. Intemperature distribution investigation section existing method didn?t fulfill theexpectations of this study, therefore a novel method, ?Meshed InfraredThermography? is designed and introduced.After the determination of the methods, experimental set ups has been designedand prepared for the current Split Air Conditioner models. As the following step ofthe study various of experiments carried out and the experimental data comparedwith conventional methods.As a result of this study; temperature distribution outside and inside of the SACindoor unit body has been visualized, systems thermal design investigated. The flowstructure in side of the split air conditioner and the temperature distribution of the airat the exit of the SAC indoor unit has been determined.