Impact of fish farms on the distribution of organic matters in the Aegean Sea: A case study
Balık çiftliklerinin Ege Denizi? nde organik madde dağılımına etkisi: Örnek çalışma
  1. Tez No: 305234
  2. Yazar: JANSET KANKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada akvakültürün olası potansiyel etkilerinin gözlenebilmesi için Ege Denizi'de bulunan Ildırı Koyu'nda Aralık 2008-Şubat 2010 tarihleri arasında deniz suyunda çözünmüş (DOC) ve partikül (POC) organik karbon değerlerinin, sedimentte organik karbon ve azot yüzdelerinin takriben aylık dağılımları ve varyasyonları incelenmiştir. POC ve DOC değerlerinin yanında su kolonunda inorganik besin tuzları ve fiziksel parametlereler de araştırılmıştır. Analiz edilen POC ve Klorofil a (Chl a) değerleri kullanılarak POC'nin fitoplankton ve detritus fraksiyonları saptanmıştır. İstasyonlar arasındaki benzerlik ve farkılılıkları ve parametreler arasındaki regresyon ve korelasyonları belirlemek için istatistiksel analizler yapılmıştır.Balık çiftliği aktivitesi ve karasal nutrient girdisine bağlı olarak karasal istasyonlar olan K1 ve K2'de beklendiği gibi en yüksek besin tuzu değerleri gözlenmiştir. Çalışma alanındaki partikül madde konsantrasyonları POC için BDL-352,67 mikroM, PON için BDL-62,08 mikroM, Toplam Partikül Fosfat (TPP) için BDL-7,03 ? M aralığında değişim göstermiştir. Regresyon analizleri sonucunda Partikül Organik Madde (POM) içerisindeki C:N:P oranının 43:9:1 olduğu gözlenmiştir. Partikül madde oranlarının alansal dağılımında Redfield oranından sapmalar gözlenmiştir. Çalışma alanının POC:Chl a oranının 154:1 olduğu belirlenmiştir.Doğru alan seçimi (hızlı bir boşaltım ile atıklar deniz tarafından muhtemelen dilue edilmiştir) ve akvakültür tesisinin başarılı yönetimi sayesinde ötrofik besin tuzu ve Chl a seviyelerine (yalnızca üst limitler için) rağmen kafeslerin çevresindeki organik madde zenginleşmesi belirgin ötrofikasyon fenomenine yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the abundance and almost monthly variations of dissolved (DOC) and particulate (POC) organic carbon in seawater, organic and total, carbon and nitrogen percentages in the sediment were analysed to observe the potential impacts of aquaculture in Ildırı Bay in the Aegean Sea between December 2008-February 2011. Beside DOC and POC, inorganic nutrients and physical parameters were also investigated. Phytoplankton and detrital fractions of POC determined from the measured POC and Chlorophyll a (Chl a) values. Statistical analysis has been used to investigate the reason of these variables? similarities and differences within the stations and correlations and regressions within the parameters.Due to the fish farm and land based nutrient inputs, the levels of nutrients were found to be high at the coastal stations, K1 and K2. The particulate organic matter concentrations varied between BDL-353 mikroM for POC, BDL-62.1 mikroM for PON, BDL-7 mikroM for Total Particulate Phosphorus (TPP) in the study area. The C:N:P ratio of Particulate Organic Matter (POM) derived from the regression analysis in the area were 43:9:1. Spatial distribution of particulate matter ratios varied from the Redfield ratio. POC: Chla ratio for the study is observed 154:1.Despite the eutrophic (only for theupper limits) levels of inorganic nutrients and Chl a, any enrichment of organic matter in the vicinity of the cages has not yet led to notable eutrophication phenomena due to the best site selection (waste matter would be diluted by the sea because of the rapid flushing ) and the succesful management of the aquaculture facility.