Balık çiftliklerinin makrozoobentos üzerine etkileri
Impacts of the fish farms on macrozoobenthos
  1. Tez No: 240715
  2. Yazar: ASIM MUSTAFA MANTIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Ordu-Perşembe ve İzmir-Gerence Körfezi'nde yer alan balık çiftliklerinin makrozoobentik topluluklara etkileri araştırılmıştır. Balık çiftliği aktivitelerinin etkisini görebilmek için Temmuz 2007-Temmuz 2008 tarihleri arasında kafeslerin hemen altından, kafes sisteminin 50m. ve 100m. açığından olmak üzere üç istasyondan örnekleme yapılmıştır. Makrozoobentik toplulukların dağılımı ve kompozisyonunu analiz edebilmek için tek ve çok değişkenli teknikler ve AMBI kullanılmıştır. Bentik ekosistemi daha iyi açıklayabilmek için sedimanda tane boyutu ve toplam organik karbon analizleri yapılmıştır.Her iki çalışma sahasındaki istasyonların tümünde makrozoobentosun baskın grubu Polychaeta'dır. Bu gruba ait kirlilik indikatörü olarak bilinen Capitella capitata'nın kafeslerin altındaki istasyonlarda baskın olduğu görülmüştür. Genellikle en düşük çeşitlilik ve düzenlilik değerlerine organik zenginleşmenin en fazla olduğu kafeslerin altındaki istasyonda rastlanmıştır. AMBI bu istasyonları `kısmen bozulmuş' kategorisinde göstermiştir. Kafes sistemlerinden uzaklaştıkça çiftlik aktivitelerinin etkilerinin azaldığı görülmüştür.Sonuç olarak Ordu-Perşembe ve İzmir-Gerence Körfezi'nde bulunan balık çiftliklerinde, kafeslerin hemen altında ki sedimanın organik zenginleşmesi sonucu makrozoobentik toplulukların yapısının bozulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, impacts of the fish farms which are located in Ordu - Perşembe and İzmir - Gerence Bay, on macrozoobenthic communities are investigated. To find out the effects of the fish farming activities, sampling is carried out at three different stations which are located in the center of the cage systems and 50m. and 100m. out side of the cage systems in July 2007 ? July 2008. To analyse distribution and composition of macrozoobenthic community, uni- and multivariate techniques and AMBI is used. To understand the benthic ecosystem more accurate, total organic carbon content and grain size of the sediment was analaysed.In the all stations, which are located in both working area, dominant group of the benthic communities are Polychaetes. Capitella capitata that is belong to this group and known as a good pollution indicator, is dominant at the stations which are located in the center of the cages. In general the lowest diversity and evenness values were found at the organic enriched center stations. AMBI categorise these stations as `modaretly disturbed?. While going further from the cage systems, effects of the farming activities decreased.As a result, enrichment of the sediment beneath the fish cages results to disrupt the structre of macrozoobenthic communities in Ordu - Perşembe and İzmir - Gerence Bay.