Yalova'da süs bitkileri işletmelerinin yapısı, üretim olanakları, sorunları ve çözüm önerileri
Structure, production facilities, problems and their solutions of ornamental plant companies in yalova
- Tez No: 305281
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yalova'da faaliyet gösteren süs bitkilerileri işletmelerinin yapısını belirlemek, üretim olanakları, sorunları üzerinde çalışmak ve bir takım çözüm önerileri ortaya koymaktır.Araştırmada birincil verileri, sonlu popülasyondan örneklemeye giren 90 adet süs bitkisi işletmesiyle yapılan anket çalışması oluşturmaktadır. İkincil verileri ise TÜİK, DPT, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ticaret Odası, süs bitkileri ve peyzaj kullanım miktarları ve parasal değerleri, ithalat, ihracat miktarlarının analizlerine ilişkin yayınlanmış kaynaklardan ve internet araştırmalarından elde edilen bilgiler oluşturmaktadır.Anket verileriyle işletme sahiplerinin ve işletmelerin özellikleri, pazarlama toplam masrafların dağılımı, işletmelerin karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri ortaya konmuştur. İkincil verilerle süs bitkilerinin önemi, genel sınıflandırılması, üretim alanları ve ticareti incelenmiş, bazı kesme çiçek maliyetleri karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, işletme sahipleri 48 yaş ortalamasına; %34,4 oranıyla üniversite mezunu eğitim seviyesine; %47,8 oranında 20 yıl ve üzeri işletmeci deneyimine sahiptirler. İşletmeler, %15,6 oranında şirket yapısında; %25 oranında sektörün dışında başka faaliyeti; %25 oranında teknik eleman istihdamı ve %93,3 oranında örgütlenmesi bulunmaktadır.Yakın geçmişte yatırım yapanların oranı %58,9; işletme kaydını tutanlar oranı %90; tarımsal ürün sigortası yaptırmayanların oranı %97,8; tamamının ortalama arazi varlıkları 15,9 da. ve ortalama sera varlıkları 3,9 da.; ilçe merkezine uzaklık ortalamaları 5,2 km.; il merkezine uzaklık ortalamaları 9,7 km. şeklindedir. En çok tercih edilen birinci ürün %21,1 oranında karanfil; %15,6 oranında gül; %11,1 oranında leylandi bulunmuştur. İşletmelerin %90'nı dış pazarda hiç yer almamakla beraber geriye kalan %10'u ise çeşitli oranlarda yer almaktadır. Toplam masraflar arasından üretim masrafları %23,3 oranında, işgücü masrafları %25,6 oranında, girdi masrafları %25,3 oranında, enerji masrafları %15,4 oranında, pazarlama masrafları %10 oranında olmaktadır. İşletmelerin %46'sının arazi ve tesis sorunları; %32'sinin işgücü sorunu; %44,4'ünün elektrik enerjisi kullanım tarifesi sorunu; %20'sinin sulama suyu sorunu; % 11,1'inin kredi sorunu; %13,3'ünün hastalık ve zararlı sorunu; %8,9'unun teknik bilgi sorunu; %8,8'inin örgütlenme sorunu; %46,7'sinin pazarlama sorunu vardır. En önemli pazarlama problemleri %23,8 ile üretim ve pazarlama bölümleri ayrı değil, %21,5 ile fiyat istikrarı yoktur, %11,9 ile profesyonel pazarlama elemanı bulunamıyor şeklindedir. İşletmecilerin %80'ni sektöre ilişkin düşünce ve öneride bulunmuştur.Yalova Süs Bitkileri İşletmelerinin; Organize Süs Bitkileri Bölgesinin kurulması ve Ticaret Borsasının açılmasıyla birçok yapısal ve kronik problemini çözen, verimliliği artan, iç ve dış pazarlarda etkin olan, piyasa oluşturan, rekabetçi bir sektör kuruluşları haline geleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; determine the structure of ornamental plant companies operating in Yalova and study on their production facilities, problems and proposals for solutions to those problems.The finite population sampling survey of 90 units of ornamental plants was the primary data of the study, Secondary data was obtained from TÜİK, DPT, Province Manager of Food, Agriculture and Livestock, Chamber of Commerce. Also as a secondary data used ornamental plants and landscaping quantities and monetary values, import, export quantities for the analysis of information were obtained from published sources, and internet researchs.Properties of business owners and business, distribution of total costs, encountered problems and solutions to these problems were determined by using the survey data. The importance of ornamental plants, the general classification, production areas and commerce os ornmental plant were examined and the costs of some cut flowers were compared by using the secondary data.As a result, average age was 48, rate of university graduate was 34.4%, rate of over 20 years experience was 47.8% of the total business owners. Rate of Corporate structure was 15.6%, rate of other activity than ornomantal sector was 25%, rate of employment of technical staff was 25% and rate of members of sectoral organization was 93.3% of the total business. Rate of business which invested in the recent years was 58.9%, rate of business who keep records was 90%, rate of business who keep agricultural crop insurance was 96,7%, average of owned land and greeenhouse are were 15.9 da and 3.9 da, avarage distance of business from district and city center were 5.2 km and 9.7 km. Most preferred products were carnation (21.1%), rose (15.6%) and leyland (11.1%). 90% of businesses not takeplace in the foreign market and the remaining 10% is located in the various rates. The rate of production, labor, input, energy and marteting cost were 23.3%, 25.6% 25.3%, 15.4% and 10% in total cost respectively. Problem ratios were determined as 46% for land and property problem; 32% for labor problem, 44.4% for electricity price, 20% for irrigation water problem, 11.1% for credit problem, 13.3% for pest and disease problems, 8.9% for technical information, 8.8% for organization problem, 46.7% for marketing problem. The most important marketing problems were that, production and marketing units are not separate with 23.8%, there is no price stability with 21.5%, there is no professional marketing staff with 11.9%. 80% of bisiness owner shared thir thoughts and suggestions about the sector.The structural and chronic prblems of Yalova Ornamental Plants Businesses will be solved, their productivity and effectiveness internal and external markets will be increased and market and a competitive sector will be created by establishment of Organized Ornamental Plants Area and the opening of the Commodity Exchange.