Dikiş parametrelerinin yünlü ve yün karışımı dokuma kumaşların eğilme dayanımı üzerine etkileri
The effects of seam parameters on the stiffness of wool and wool/pes blended woven fabrics
  1. Tez No: 305280
  2. Yazar: UFUK ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, dikiş sıklığı ve dikiş payı gibi dikiş parametrelerinin yün ve yün/polyester karışımı dokuma kumaşların eğilme dayanımı üzerine etkileri araştırılmıştır. Dikilmiş kumaştaki dikiş parametreleri ile eğilme özellikleri arasındaki ilişkiyi açıklamak için Sabit Açılı Test yöntemi kullanılmıştır. Dikilmiş kumaşların eğilme özellilerini tayin etmekte, Peirce'ın formülleri vasıtasıyla elde edilen kumaş eğilme uzunluğu ve eğilme rijitliği kullanılmıştır. Bu çalışmada % 100 Yün, % 80 Yün / % 20 Polyester ve % 50 Yün / % 50 Polyester kumaşlar için değişen polyester oranlarının, değişen dikiş sıklığının ve değişen dikiş payının etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Her dikiş payı ve dikiş sıklığı değerleri için eğilme uzunluğu ve eğilme rijitliği değerleri özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis present a study of the effect of seam parameters such as sewing stitch density and seam allowance on the stiffness of Wool and Wool/PES blended woven fabrics. Cantilever test was used to determine the relationship between the bending properties and seam parameters of the sewn fabrics. In order to investigate the stiffness of a sewn fabric; overall flexural rigidity was obtained by Peirce?s formula. In this study, the effect of using PES fiber and changing of seam allowance and stitch density were evaluated statistically for 100 % Wool, 80 % Wool / 20 % PES and 50 % Wool / 50 % PES. The bending length results and the flexural rigidity results were summarized for every seam allowance and stitch density values.