Ülkemizde yetiştirilen farklı çekirdeklik kabak populasyonlarının bazı tane özelliklerinin saptanması ve rapd yöntemi ile genetik ilişkilerinin belirlenmesi
The determining of some grain properties of several pumpkin genotips and their genetic relationships with rapd method which is grow in Turkey
  1. Tez No: 305283
  2. Yazar: SELEN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada ülkemizde üretilen, Cucurbita pepo türüne ait 10 adet çekirdeklik kabak çekirdeği genotipinin kalite özellikleri incelenmiş, genotipler arasındaki farklılığı belirlemek amacıyla da moleküler karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada kullanılan genotipler çerezlik olarak üretileceğinden 1000 tane ağırlığı, tohum büyüklüğü, kabuk kalınlığı ve kabuk/iç oranı özelliklerinin yanı sıra, raf ömrü, tadı ve aromasına etki eden faktörlerden yağ tayini, yağ asitleri tayini, protein tayini ve mineral tayini analizleri yapılmıştır. Yapılan kalite analizleri neticesinde genotipler arasında farklılık ve benzerlikler olduğu saptanmıştır. Çalışmaların moleküler kısmında ise 8 adet RAPD primeri kullanılarak 38 adet bant elde edilmiş, bunlardan 18 adedi monomorfik, 20 adedi ise polimorfik (%52.63) bulunmuştur. RAPD analizlerinde kabak çekirdekleri arasındaki benzerlik katsayısının 0.70 ile 0.97 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, genotipler arasındaki genetik uzaklıkların kalite unsurları üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the attribution of the 10 crusty appetizers pumpkin seeds? genotype that belong to Cucurbita pepo type in which, grows in Turkey and molecular characterization is done to determine the difference between varieties. . Due to the fact that pumpkin seeds will be used as appetizers, the weight of 1000 seeds, the size of the seed, the thickness of the crust and crust/inner ratio are considered as well as shelf life, oil selection from the factors that affect the taste and aroma, selection of fatty, selection of the protein and selection of the minerals are analyzed. Differences and similarities are determined between the genotypes with this analyses results. In the RAPD study 38 bands were obtained by using 8 RAPD primers, 18 of these were found monomorphic and 20 of these were found polymorphic.(%52,63). In the RAPD analyses at the pumpkin seeds, the genetic similarity coefficients varied between 0.70 and 0.97. As a result of the research, genetic distances between genotypes investigated the impact of the quality elements.