Göztepe parkı (İstanbul) gül bahçesinde bulunan zararlı arthropoda türleri üzerinde araştırmalar
Researches on harmful arthropoda species seen in rose garden of Goztepe park (Istanbul)
  1. Tez No: 305284
  2. Yazar: SABRİ ANIL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışma, İstanbul Göztepe Parkı Gül Bahçesinde, gül bitkisinde zarar yapan arthropodları belirlemek amacıyla 2010-2011 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, Insecta sınıfının 6 takımına bağlı 21 familyadan toplam 38 adet zararlı türün varlığı belirlenmiştir. Çalışma tüm Arthropod şubesi üzerine yapılsada Arachnida sınıfına bağlı hiçbir zararlıya rastlanmamıştır. Bunlar içerisinde en önemli zararlı türlerin; Macrosiphum rosae Linnaeus, Macrosiphum mordvilkoi Myazaki, Metopolophium dirhodum Walker (Homoptera: Aphididae), Stephanitis pyri Fabricius (Heteroptera: Tingidae), Nezara viridula L. (Heteroptera: Pentatomidae), Cetonia aurata L. (Coleoptera: Scarabaeidae), Platyptilla rhododactyla Denis & Schiffermüller (Lepidoptera: Pterophoridae), Arge ochropus G. (Hymenoptera: Argidae), Cladardis elongatula Klug (Hymenoptera: Tenthredinidae) olduğu belirlenmiştir.Çalışmalar süresince zararlıların yanı sıra faydalı türlere de rastlanmıştır. Saptanan faydalı türlerin geneli yaprakbitlerinin predatörüdür. Bu türlerden, Coccinella septempunctata Linnaeus, Hippodamia variegata Goeze, Psyllobora vigintiduopunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae) ve Chrysopa sp. türlerinin yaygın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A research was carried on Istanbul Goztepe Park Rose Garden, detect harmful on pest arthropod species found on Rosa spp. in 2010 and 2011. Results showed that there were 38 species of 21 families belonging 6 order of Insecta. Study on all Arthropod phylum, but there weren?t any pest of about Arachnida order. They were determinated that these are the most important harmful species in Macrosiphum rosae Linnaeus, Macrosiphum mordvilkoi Myazaki, Metopolophium dirhodum Walker (Homoptera: Aphididae), Stephanitis pyri Fabricius (Heteroptera: Tingidae), Nezara viridula L. (Heteroptera: Pentatomidae), Cetonia aurata L. (Coleoptera: Scarabaeidae), Platyptilla rhododactyla Denis & Schiffermüller (Lepidoptera: Pterophoridae), Arge ochropus G. (Hymenoptera: Argidae), Cladardis elongatula Klug (Hymenoptera: Tenthredinidae).During the research was determineted some kinds of beneficial species. These are common predator of aphids on plants. Coccinella septempunctata Linnaeus, Hippodamia variegata Goeze, Psyllobora vigintiduopunctata L., (Coleoptera: Coccinellidae) and Chrysopa sp. kinds were determined as the most common kinds of beneficial species.