NVIDIA cuda ile yüksek performanslı görüntü işleme
High performance image processing with NVIDIA cuda
  1. Tez No: 305299
  2. Yazar: ERTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda hızla gelişen GPU teknolojisi araştırmacıların ve yazılım geliştiricilerin dikkatini çekmiştir. Özellikle GPU'ları genel amaçlı hesaplamalar için kullanabilen programlama arayüzlerinin geliştirilmesi ile GPU dünyasında yeni bir çağ başlamıştır. Yaşanan bu gelişmeler, tıbbi görüntü işleme ve 3D modelleme gibi birçok alanda yeni fikirleri tetiklemiştir. Görüntü işleme gibi yüksek derecede veri paralelliği gerektiren bazı alanlarda köklü değişiklikler yaşanmıştır.Bu çalışmada, NVIDIA firmasının CUDA destekli platformlarında, paralel programlama ile yüksek performanslı uygulamalar geliştirmeyi sağlayan CUDA C dili incelenmiştir. Bu dil ile örnek bir tekil nesne takibi uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama geliştirme aşamasında CUDA C dilinin bazı temel özellikleri test edilmiş ve sonuçlar ayrıntılı istatistikler ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
GPU technology, which is developing rapidly in recent years, has attracted the attention of researchers and software developers. Especially the development of programming interfaces that can use GPUs for general-purpose computations, started a new age ın GPU world. These developments triggered new ideas in so many fields such as medical image processing and 3D modeling. Fundamental changes have occurred in some fields such as image processing which require high level data parallelism.This study examines the CUDA C language which provides development of high-performance applications by parallel programming on NVIDIA CUDA-supported platforms. A sample single object tracking application is developed via using CUDA C. Some of the basic features of the CUDA C language has been tested during application development stage and the results have been presented along with detailed statistics.