İ.Ü. Orman Fakültesi araştırma ormanındaki yolların alt ve üst yapı tekniği açısından değerlendirilmesi
Evaluating in substructure and superstructure of roads in the research forest of the Faculty of Forestry, Istanbul Universty
  1. Tez No: 305300
  2. Yazar: BİLGE KALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Orman yolları üretim, koruma, ağaçlandırma, yönetim, rekreasyon ve yangınlardan koruma gibi ormancılık aktivitelerinin gerçekleştirilmesinde orman alanlarına ulaşımı sağlamaktadır. Ormancılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülebilmesi, planlanmış ve yapılmış olan orman yollarının kendisinden beklenen görevi uzun bir süre aksatmadan yerine getirmesine bağlıdır. Orman yollarının ömrünü uzatan en önemli faktörlerden biri, sanat yapılarının gerekli olan yerlerde, teknik açıdan uygun ve yeterli sayıda kullanımıdır. Sanat yapıları orman yolları için çok önemlidir. Bu yapılar, orman yollarının suyun yıkıcı etkisne karşın korunmasını sağlamaktadır. Orman yollarında kullanılan sanat yapıları büz, menfez, köprü ve duvarlardır.Çalışma alanı olarak İ.Ü. Ornan Fakültesi Araştırma Ormanı seçilmiştir. Yapılan çalışma ile, çalışma alanındaki tüm orman yolları ve sanat yapılarının mevcut durumları belirlenmiştir. Arazi çalışmaları ile tüm veriler toplanmıştır. Bu veriler ArcGIS 9.3 bilgisayar programları ile analiz edilmiştir. Eğim ve bakı haritaları oluşturulmuştur. Sanat yapılarının yerleri ve alt havzalar belirlenmiştir. Son olarak, belirlenen havzalara göre sanat yapılarının boyutları incelenmiştir. Mevcut sanat yapıları ile hesap edilerek belirlenen sanat yapıları karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, orman yolları için çok önemli olan ve özellikle trafik yükü fazla olan orman yollarında gerekli olan üst yapı ve altyapı çalışmaları tüm yönleriyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda, alan içerisinde mevcut ve planlanan olmak üzere toplam 17 adet orman yolu olduğu belirlenmiştir. Mevcut olan yol sayısı 14 olup planlanan yol sayısı 3 adettir. Alan içerisindeki toplam mevcut yol uzunluğu 28+718 km olup, planlanan yol uzunluğu 6+911 km'dir. Üst yapısı tamamlanmış orman yolu uzunluğu 10+980 km olarak belirlenmiştir.Alan içerisinde toplam 19 adet havza ve havzaları kesen yollar üzerinde 32 adet sanat yapısı ihtiyacı belirlenmiştir. Toplam 32 adet noktada yapılması planlanan sanat yapılarından 14 adet noktada 84 m Ø60'lık yuvarlak büz, 10 adet noktada 60 m Ø80'lik yuvarlak büz, 3 adet noktada kutu menfez ve 5 adet tabliyeli menfezdir.
Özet (Çeviri)
The forest roads provide access to forest resources in carrying out main forestry activities such as protection, afforestation, management, recreation, and fire fighting. The efficiency of forestry activities depends primarily on the presence of healthy and dependable forest roads. One of the main factors affecting the durability of forest roads is the presence of sufficent number of construction buildings at proper locations. Drainage structures are very important for forest roads. The drainage structures used to forest roads are pipes, culverts, bridges and walls.In this study, experimental area selected as Research Forest of the Faculty of Forestry, Istanbul University. The situation of all forest roads and drainage structures inside study area are determinated. The total data with finished works are collected. This data are analyzed with ArcGIS 9.3 computer programme. Slope and aspect maps are comprised for these study areas. The points of drainage structures and middle basins are designated. Finally, the type and dimensions of drainage structures are compared with present drainage structures in study areas.In this study, pavement structures activities in a sample forest road section, especially with heavy traffic loads, are examined in various aspects. There are 17 units existing and planned forest roads in research area. The existing forest road units are 14 and planned forest roads units are 3. In total, the current forest road length is 28+718 km and planned forest road length is 6+911 km. Determined as a length of 10+980 km forest road superstructure was completed.A total of 19 watershed basins in the area and ways to cut over 32 pieces of art determined the need for structure. Total 32 points are determinated in researh area and planned pipe culvert are 84 m Ø60 in 14 point and 60 m Ø80 in 10 points. Furthermore, 3 box culvert and 5 bridge box culverts are planned in research area.