GPU programlama ile yüksek performanslı görüntü işleme uygulamaları
High performance image processing application with GPU programming
  1. Tez No: 357253
  2. Yazar: YASEMİN POYRAZ KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK SEVGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Videoda insan sayısının belirlenmesi önemli ve zor bir problemdir. İnsan sayma sistemi herhangi bir zamanda belirlenen bir ortama kaç tane insan girip çıktığını belirlenmesine yardımcı olduğu için güvenlik açısından önemli bir uygulamadır. Algoritmanın orijinali MATLAB ortamında geliştirilmiştir. Bu çalışmada NVIDIA firmasının paralel hesaplama mimarisi olan CUDA ile MATLAB algoritmasının daha hızlı uygulaması gerçekleştirildi. Daha sonra uygulamanın gerçekleşme hızı ölçüldü ve daha önceden gerçekleştirilmiş MATLAB uygulamasıyla karşılaştırıldı ve GPU tabanlı uygulamanın avantajlarından bahsedildi.
Özet (Çeviri)
Determination of the number of people in the video is an important and difficult problem. For that people counting system at any time in a determined environment helps determine how many people come and go in terms of security is an important application. Original algorithm was developed in MATLAB. In this study, with the NVIDIA CUDA parallel computing architecture of companies with a faster version of the algorithm was performed in MATLAB. Application rate were measured, and then the realization of the MATLAB application compared to previously made and is mentioned of the advantages of GPU-based applications.