Cam elyaf ve hava sürükleyici katkı kullanılarak geliştirilmiş kerpiç
Improvement of adobe material by using glassfiber and air-entraining
- Tez No: 305311
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE M. KILINÇKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada yüz yıllardır yapı malzemesi olarak kullanılan geleneksel kerpiç üretiminden farklı malzemeler kullanılarak kerpicin özellikleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm geliştirilmiş kerpiç üretim aşamasıdır. İkinci bölüm ise kerpiç kullanımındaki maliyet avantajının araştırıldığı bölümdür.Birinci bölüm için kerpiç harcına cam elyaf ve hava sürükleyici katkı katılmıştır. Katkıların etkisinin araştırılması için farklı karışımlara sahip numuneler üretilmiştir. Numuneler 28. ve 56. günlerde basınç ve suya dayanıklılık deneylerine tabi tutulmuştur. Deneyler sonucunda kerpicin dayanım değerlerindeki değişim grafiklerle ifade edilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise kerpiçin sağladığı finansal kâr incelenmiştir. Bunun için kerpiç duvar ile günümüzde yaygın kullanıma sahip tuğla duvarın maliyet karşılaştırması yapılmıştır. Maliyet karşılaştırmasında deneyler sonunda elde edilen en üstün özellikteki toprak ağırlığının %0,05 cam lifi ve su ağırlığının %100'ü mikdarında hava sürükleyici katkı içeren kerpiç numunesi kullanılmıştır. Bu karşılaştırmada kerpicin ekonomide sağladığı fayda belirtilmiştir.Daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş bu çalışma ile ilişkilendirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen değerler çevreci ve ekonomik yapı malzemesi araştırmalarına olumlu katkı sağlamıştır. Çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme sonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work investigates adobe which has been in use as a construction material for many centuries. The purpose of this study is to improve the properties of adobe. The study consists of two parts. The first part deals with production of improved adobe. The second part investigates the cost advantage of using adobe bricks.In the first part, glass fiber and air-entraining additives were added to the adobe mortar. The samples were produced with various mix proportions to observe and analyze the effect of the additives. The specimens were tested on the 28th and 56th day for compressive strength and water resistance properties. The results were illustrated with appropriate graphics.In the second part, financial advantage gained by the use of adobe is analyzed. Cost comparison of the adobe wall and the brick wall which is widely used are made. The best performing composition was found to be adobe containing 0.05% glass fiber by weight of soil and 100% air-entraining additive by weight of water. The cost comparison was made using this best performing composition. Based on this comparison, the economic benefit of adobe to economy was illustrated.Earlier research work carried out by others were reviewed and analyzed in relation to this study. The outcome of the present makes a positive contribution to the development of environment friendly and cost efficient building material. A general evaluation for the study can be found in the last chapter.