Antikarsenogenik antibiyotik Epirubicin'in in vitro bitki gelişimi üzerine etkileri
The effects of anticarcinogenic antibiotic Epirubicin on in vitro plant development
  1. Tez No: 305319
  2. Yazar: HALİDE HAMAT MECBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arpa (Hordeum vulgare L.) Poaceae ailesinden Liliopsida sınıfının bir üyesi olan önemli bir tahıl bitkisi olmasının yanı sıra biyokimyacılar, fizyologlar, genetikçiler ve moleküler biyologlar için çok önemli bir model organizmadır ve 35 yılı aşkın bir süredir İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'ndeki genetik temelli çalışmalarda model sistem olarak kullanılmaktadır.Epirubicin antikanser etkisi olan bir antibiyotiktir. Tedavi amaçlı değişik kanser tiplerinde kullanılmaktadır. Epirubicin'in hücre bölünmesi üzerine sitotoksik etkileri değişik hayvansal sistemlerde ve hücre kültürlerinde gösterilmiştir. Bu çalışmada epirubicin antibiyotiğinin farklı konsantrasyonlarının Hordeum vulgare L. cv Tokak bitkisi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla arpa embriyoları 10 ve 20 gün süresince 250 mg/ml ve 500 mg/ml epirubicin içeren besiyerlerinde çimlendirilmiş ve arpada kök ve gövde gelişimini engellediği bulunmuştur. Moleküler düzeyde epirubicin'in retrotranspozon hareketleri üzerine etkisi araştırılmış ve BARE-1 transpozon hareketlerini az da olsa etkilediği saptanmıştır. Ayrıca total çözünebilir protein miktarının ve peroksidaz aktivitesinin azaldığı ve katalaz ve süperoksit dismutaz aktivitelerinin arttığı bulgular arasındadır.Bugüne kadar literatürde antibiyotiklerin fitotoksik etkileri üzerine yapılmış çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışma, epirubicin antibiyotiğinin arpa bitkisi üzerine olan etkilerinin; gelişim, moleküler (retrotranspozon hareketleri), total çözünebilir protein ve enzim düzeyde incelenmesi bakımından bir ilk olacaktır. Ayrıca epirubicin'in özellikle kanserli olmayan hücrelerdeki etkilerinin belirlenmesiyle, kanser çalışmalarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Barley (Hordeum vulgare L.) Poaceae family, is a member of the class Liliopsida as well as being an important crop for plant biochemists, physiologists, geneticists and molecular biologists, and a very important model organism for more than 35 years of the Istanbul University Department of Biology and Molecular Biology and Genetics Part of genetic-based studies are used as a model system.Epirubicine is an antibiotic that have anticancer effects. Also, it is used for curing in various cancer types. The cytotoxic effects of epirubicine was shown in different animal systems and cell cultures. In this study, different concentrations of epirubicin antibiotic, were investigated on Hordeum vulgare L. cv Tokak plant. For this purpose, barley embryos during 10 and 20 days germinated barley on the culture media which are containing 250 mg/ml and 500 mg/ml epirubicin and was found to inhibit the development of root and shoot. Epirubicin effects on retrotransposon movements at the molecular level were investigated and was affected slightly movement of BARE-1 transposon. Also decreases the amount of total soluble protein and peroxidase activity and increased catalase and superoxide dismutase activity are among the findings.There is very few extensive study to date on the literature about phytotoxic effects of antibiotics. In this study, investigating of the effects of epirubicin antibiotic on barley; growth, molecular (retrotansposon movements), total soluble protein and enzyme levels such studies will be a first in this field. In addition, determination the effects of epirubicin on especially non-cancerous cells, is thought to be a kind of contribution to the cancer studies.