Konjuge linoleik asidin süt sığırı beslenmesinde kullanılması
- Tez No: 157524
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL KÜÇÜKERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
21 ÖZET Könjuge Îinoleik asitler (KLA), çift bağlan konjuge sıralanmış, îinoleik asidin pozısyonel ve geometrik izomerlerinin karışımını tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir. A9 desaturase enzimiyle ruminant dokularında (büyüme döneminde) ve meme bezlerinde (iaktasyon döneminde) endojen olarak, rumende ise Îinoleik asidin mikrobiyel biyohidrojenasyonuyla sentezlenir. Biyoaktif izomerleri cis9, transll C18.2 vetranslO, cisl2 C18:2 izomerleridir. Değişik hayvan modelleri ve insanlar üzerinde antikarsinojenik, diyabet önleyici, immun modulator, ateroskleroz önleyici, vücut yağlanmağım azaltıcı ve kemik mineralizasyonunu düzenleyici etkileri belirlenmiştir. KLA doğal olarak kuzu, sığır, hindi eti ve en fazla süt ve süt ürünlerinde toplam yağ asitlerinin % 1 'inden daha az oranda bulunmaktadır. Günümüzde Îinoleik asit içeriği fazla olan yağlardan (ayçiçek yağı, hint yağı v.b.) endüstriyel metodlarla sentetik KLA üretilmekte ve insan ve hayvan beslemesinde gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Değişik miktarlarda, sürelerde ve İaktasyon evrelerinde uygulanan translö, cisl2 C18:2 KLA izomeri meme bezlerinde lipojenik aktiviteyi azaltarak süt yağı depresyonuna sebep olur. Geçiş döneminde KLA kullanılması sonucu süt yağı depresyonuyla tasarruf edilen net enerji, süt verimini ve net enerji balansını iyileştirir. Süt sığırlarında konjuge Îinoleik asitlerinin kullanılması, sağlık ve stres problemlerine sebep olmadan, güvenli ve tahmin edilebilir düzeylerde süt yağı depresyonu sağlar. Sonuç olarak, KLA kullanımı, süt sığın yetiştiriciliğinde negatif enerji dengesinin iyileştirilmesinde alternatif bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY Conjugated linoleic acids (CLA) is a collective term used to be describe the mixture of positional and geometrical isomers of linoleic acid with conjugated double bonds. It is synthesized as eodogene by A9 desaturase enzyme on ruminant tissues (during growth) and mammary glands (during lactation) and also microbial biohydrogenation of linoleic acid İn rumen. Its bioactive isomers are cis9, transl 1 C18:2 and translO, cis!2 C18:2. It is established that anticarcinogenic, antidiabetic, immune modulator, antiatherosclerosis, antiobesity and bone formation effects for various animal models and human. CLA exist naturally, in lamb, cattle and turkey meat and at most in milk and milk products at lower amount of %1 of total fatty acids. Nowadays, it is produced synthetic conjugated linoleic acids by the industrial methods from oils which has more linoleic acid content (sunflower oil, castor oil etc.), and these synthetic CLAs are used as food additives in nutrition of human and animal. CLA isomer of translO, cisl2 CI 8:2 that applied various doses, times and lactation phases, causes the milk fat depression by decreasing the lipogenic activity in the mammary glands. Saved net energy which is milk fat depression by using CLA in the transition period, improves milk yield and net energy balance. The CLA usage on dairy cattle provides milk fat depression which is reliable and predictable levels and without causing any health and stress problems. As a result, using CLA is likely to be an alternative way of improving the balance of negative energy İn diary cattle.