İnsan epidermal larinks karsinoma (HEp-2) hücre serisinde apopitozun uyarılmasında resveratrolün etkisi
The effect of resveratrol for induction of apoptosis in human epidermal larynx carcinoma (HEp-2) cell line
  1. Tez No: 157453
  2. Yazar: DİLEK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
39 VI. ÖZET Resveratrol pekçok bitki türünde yaralanma, UV ve fungal saldırıya yanıt vermek üzere sentezlenen bir polifenoldür. Resveratrolün antioksidan, çoğalmayı engelleyici ve kansere karşı kimyasal koruyucu aktiviteyi içeren biyolojik etkileri bulunmaktadır. Antikarsinojenik etkisine ilişkin mekanizmalar yakın zamanda çalışılmaya başlanmıştır. Bir kısım çalışmalar resveratrolün kansere karşı kimyasal koruyucu aktivitesinin, apopitozu uyararak gerçekleştiğini göstermiştir. Bu tez çalışmasında resveratrolün HEp-2 hücre serisinde apopitotik hücre ölümünü uyardığı belirlenmiştir. HEp-2 hücrelerinde apopitozun uyarılmasında etkin inkübasyon süresinin 24 saat, konsantrasyonun ise lOOuM olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Resveratrol is a polyphenol synthesized by several plant species in response to injury, UV irridation and fungal attack. Resveratrol has been reported to exert a variety of biological effects including antioxidant, antiproliferative and cancer chemopreventive activity. However the precise mechanims of anticarcinogenic effect of resveratrol remain largely unknown. Previous studies have shown that the cancer chemopreventive activity of resveratrol is related to induction of apoptosis. In this thesis we determined that resveratrol induces apoptotic cell death in HEp-2 cell line. The effective concentration of resveratrol for induction of apoptosis in HEp-2 cells were found to be at 100 uM for 24h incubation.