Bir inşaat altyapı projesinde süre-maliyet iyileştirilmesi için bir risk yönetimi modeli
A risk management model for time-cost optimization of a infrastructural proect
- Tez No: 305323
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada ülkemiz inşaat sektöründe henüz netlik ve yaygınlık kazanmış bir konu olmayan proje risk yönetimi sistemini ve bu sisteme getirilen farklı yaklaşımları tanıtmak,proje risk yönetiminin inşaat sektörü, özellikle en çok risk taşıyan altyapı projelerindeki önemini ve gerekliliğini vurgulamak ve bir risk yönetimi modeli örneği ile proje risk yönetimi sisteminin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır.Çalışmayı iki bölüme ayırmak mümkündür. Birinci bölümde proje risk yönetimi ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra proje risk yönetimi ile ilgili bilgilerin verildiği bölümler yer alır.İnşaat sektöründe,projenin büyüklüğüne, karmaşıklığına, kullanılan tekniklere ve gerçekleştirildiği ortama bağlı olarak, her projede farklı oranlarda mevcut bulunabilen risklerin sistematik olarak değerlendirilmesi ile riskler önlenerek ya da sonuca olumsuz etkileri en aza indirgenerek performans, maliyet ve çizelgede belirlenen hedeflere ulaşmak olasıdır.İnşaat faaliyetlerinin, süreçlerinin, çevresinin ve organizasyonların yapısından dolayı, inşaat sektörü ve müşterileri yüksek risk dereceleri ile geniş ölçüde ilişki içinde olduğundan, ülkemiz inşaat sektörindeki firmaların, proje risk yönetimi düşüncesine ve sistemine gereken önemi vermeleri ve projelerin temel fonksiyonlarından biri olarak görmeleri, işletmelerinin varlığının devamı açısından büyük önem arz etmektedir.Altyapı projeleri inşaat projeleri içerisinde risklerin ve belirsizliklerin en çok görüldüğü projelerdir, bu sebeple planlanan değerler ile proje sonunda gerçekleşen değerler arasında firmaları etkileyecek büyük farklar bulunmaktadır.Literatür araştırmasına ek olarak, bir Türk-Japon konsorsiyumunun(TGN), Türkiye'nin en büyük projesini üstlenmişolduğu Marmaray projesi tünel kazı işlemlerine ilişkin risk yönetim modeli kurulmuş ve bu modelin adımlarından biri olan risk analizinin gerçekleştirilmesi hem kalitatif hem de kantitatif yöntemlerle yapılmıştır. Kantitatif risk analizini gerçekleştirmek için Monte Carlo simülasyon tekniği kullanılmıştır.Projenin erken aşamalarında kurgulanmış ve tüm proje süresince güncelleştirilmiş bir risk yönetim sistemi özellikle riski altyapı projelerinde, projenin başarısını olumlu yönde etkileyebilecek bir proje yönetim tekniğidir.Risk yönetim sistemi döngüsel bir süreçtir. Uygulanan tepki stratejilerinin izlenmesi ve kontrolü sürecinde bazı riskler yok edilecek veya azaltılacak, bazı öngörülmeyen riskler ise ortaya çıkacaktır ve analiz adımları tekrar gerçekleştirilecektir. Projenin sonunda, proje amaç ve hedeflerine ne kadar ulaşıldığının tespit edilmesi ve projeye ait risk yönetim sisteminin değerlendirilip dokümantasyon haline getirilmesi, firmanın daha sonra üstleneceği projelerde risk yönetim sistemini daha etkin ve faydalı olarak kullanmasına olanak sağlayacaktır.“Riskleri Yönet, Projeyi Yönet”tarzi risk odaklı bir yaklaşım proje takımlarını gerçekçi amaçlara yöneltme ve bu amaçları ksrşılamalarına odaklanmalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
Within this study, to introduce project risk management system which has not still become clear and widespread in our country's construction industry and different approaches brought into this system, to emphasize the importance and necessity of project risk management in construction industry and to provide project risk management to be understood better by means of a risk management model sample. In instruction industry, it is possible to reach the determined targets in performance, cost and schedule by preventing risks or reducing the negative impacts to minimum via evaluating the risks systematically which are present in every project in different rations depending on project's magnitude, complexity, techniques used and environment realized.In addition to literature research, a risk management model was established regarding a construction project undertaken by a international consortium abroad and realization of risk analysis which is one of the steps of the model was made by both quantitative and qualitative methods. Monte Carlo simulation was used in order to carry out quantitative risk analysis.A risk management system which is established in early phases of the project and updated through the entire project will be a project management technique affecting the success of the project positively, especially in large projects.Risk management system is a cyclic process. In the monitoring and control phase of applied risk responding strategies, some of the risks will be eliminated or reduced, some of unforeseen risks will appear and analysis steps will be realized again. At the end of the project, determination of to what degree project aims and targets have been reached and documentation of risk management system after evaluation regarding to the project will enable the company to use project risk management system more effectively and usefully in the projects undertaken later.Due to construction activities, processes, environment and organization's structures, construction industry and the clients are broadly in relation with high risk degrees. Therefore, it is highly important for us in construction industry to give necessary significance to project risk management idea and system and to consider them as a basic function of the projects for permanence for their enterprise existence.A risk focused approach like ''Manage the Risk, Manage the Project'' enables project teams to orient realistic targets and focus to meet these targets.