Danamandıra gölü (Silivri-İstanbul) yaygın bentik omurgasızları
Common benthic invertebrates of lake Danamandira (Silivri-Istanbul)
  1. Tez No: 305335
  2. Yazar: ESRA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamızda Danamandıra Gölü'nde yaşayan bentik omurgasızlar incelenmiştir. Çalışma Kasım 2010, Ocak, Mart, Mayıs 2011 tarihlerinde 15 farklı istasyonda yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda 3 Filum, (Mollusca, Annelida, Arthropoda), 5 Klasis, (Gastropoda, Oligochaeta, Ostracoda, Malacostraca, Insecta), 9 Ordo, (Basommatophora, Lumbriculida, Cyclopoida, Podocopida, Isopoda, Odonata, Coleoptera, Megaloptera, Diptera) 15 Familya (Physidae, Lumbriculidae, Tubificidae, Cyclopidae, Cyprididae, Candonidae, Asellidae, Coenagrionidae, Cordulidae, Aeshnidae, Hydrophilidae, Dytiscidae, Sialidae, Chironomidae, Tipulidae) ve bu familyalara ait 18 Tür bulunmuştur. Bu türler Physella acuta, Lumbriculus sp., Chaetogaster sp., Heterocypris incongruens, Fabaeformiscandona fabaeformis, Cyclopoida sp., Asellus sp., Coenagrion sp., Cordulia sp., Anax sp., Berosus sp., Helophorus sp., Enochrus sp., Hydrobius fuscipes, Laccophilus sp., Sialis lutaria, Chironomus sp., Erioptera sp.'dir.Çalışma alanında bentik makroomurgasızların taksonomisine yönelik çalışmanın yanı sıra, gölün bazı fizikokimyasal parametreleri (pH, elektriksel iletkenlik, su sıcaklığı vb.) de ölçülmüş, makroomurgasızların nümerik analizi için Shannon-Weaver çeşitlilik indeksi ve benzerlik indeksi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
In our study the benthic invertebrates that live in Lake Danamandıra were examined. Study was carried out at November 2010, January, March and May 2011 and at 15 different stations. As a result of this study, 3 Phyla (Mollusca, Annelida, Arthropoda), 5 classes (Gastropoda, Oligochaeta, Ostracoda, Malacostraca, Insecta), 9 Orders (Basommatophora, Lumbriculida, Cyclopoida, Podocopida, Isopoda, Odonata, Coleoptera, Megaloptera, Diptera), 15 families (Physidae, Lumbriculidae, Tubificidae, Cyclopidae, Cyprididae, Candonidae, Asellidae, Coenagrionidae, Cordulidae, Aeshindae, Hydrophilidae, Dytiscidae, Sialidae, Chironomidae, Tipulidae) and 18 species that belong to the families mentioned were found. These species are: Pysella acuta, Lumbriculus sp., Chaetogaster sp., Heterocypris incongruens, Fabaeformiscandona fabaeformis, Cyclopoida sp., Asellus sp., Coenagrion sp., Cordulia sp., Anax sp., Berosus sp., Helophorus sp., Enochrus sp., Hydrobius fuscipes, Laccophilus sp., Sialis lutaria, Chironomus sp., Erioptera sp.In the studied area, besides the Benthic macroinvertebrates? taxonomic study, physicochemical parameters of the lake (pH, electrical conductivity, water temperature etc.) were measured and The Shannon-Weaver Diversity Index and similarity index were used for the numerical analysis of macroinvertebrates.