Danamandıra gölü (İstanbul) ostracoda (Crustacea) tür çeşitliliği ve bazı fiziko-kimyasal parametreleri
Ostracoda (Crustacea) species diversity and somephysico-chemical parameters of Danamandira lake (İstanbul)
  1. Tez No: 847570
  2. Yazar: BOSHRA ALIBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Biyolojisi ve Ekolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Danamandıra Gölü'nün Büyük parçası (Büyük Kokmuş) ve yanındaki küçük parça göl (Küçük Kokmuş) olmak üzere mevsimsel olarak incelenmiş ve Ostracoda tür çeşitliliği belirlenmiştir. Toplamda 12 istasyonda olmak üzere Yaz, Sonbahar (2022) ve İlkbahar (2023) da örnekleme yapılmıştır. Sonuç olarak CYPRIDOIDEA süper familyasına ait altı tür bulunmuştur. Bu türler Candona neglecta, Condonopsis scorfieldi, Cypria ophtalmica, Cyclocypris ovum, Heterocypris incongruens, Cypidopsis vidua dır. Gölün bazı fiziko-kimyasal verileri de incelenmiştir. Küçük Kokmuş gölü'nün pH değeri olarak Büyük Kokmuş Gölü'nde daha düşük (asidik) karakterde olduğu görülmüş, bununla birlikte, diğer fizko-kimyasal parametrelerde belirgin bir farka rastlanmamıştır. İki gölün tür kompozisyonu, tür yoğunluğu ve mevsimsel dağılımları bakımından istatiksel karşılaştırması, metrik olmayan çok boyutlu ölçeklendirme (NMDS) analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Habitatların tür kompozisyonunun karşılaştırılmasında kullanılan bu analizin sonuçlarına göre Büyük Kokmuş ve Küçük Kokmuş göllerinde yaşayan türlerin yoğunluğu bakımından anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p= 0.000999 ***). Ancak tür kompozisyonunun mevsimlere göre dağılımında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0.129870). NMDS analizi ile birlikte ANOSIM testi sonuçlarına göre ostracoda çeşitliliği bakımından iki göl arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0.1421). Ostracoda tür çeşitliliği ile fiziko-kimyasal veriler arasındaki ilişki RDA analizi ile değerlendirilmiş, TDS ile Cypridopsis vidua ve oksidasyon-redüksiyon potansiyeli (mV) ile Cypria opthalmica' nın dağılımında anlamlı (p=0.001 ***) bir ilişki görülmüştür. Sonuç olarak Cypridopsis vidua %72,3 oranında Büyük Kokmuş Gölü'nde, Cypria opthalmica ise %70,1 oranında Küçük Kokmuş Gölü'nde baskın türler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the larger section (Büyük Kokmuş) and the adjacent smaller section (Küçük Kokmuş) of Danamandıra Lake on a seasonal basis, focusing on the diversity of Ostracoda species. Sampling was conducted at a total of 12 stations during summer, autumn (2022) and spring (2023) . The study identified six species belonging to the CYPRIDOIDEA superfamily: Candona neglecta, Condonopsis scorfieldi, Cypria ophtalmica, Cyclocypris ovum, Heterocypris incongruens, and Cypidopsis vidua. Additionally, the study examined various physicochemical aspects of the lake. Notably, the pH value of the Küçük Kokmuş section was found to be lower (more acidic) compared to Büyük Kokmuş, with no significant differences observed in other parameters. A statistical comparison of species composition, density, and seasonal distributions between the two lake sections was performed using Non-Metric Multidimensional Scaling (NMDS) analysis. This analysis revealed a significant difference in species density between Büyük Kokmuş and Küçük Kokmuş (p= 0.000999 ***). However, there was no significant seasonal variation in species composition (p=0.129870). Moreover, the NMDS analysis and ANOSIM tests indicated no significant difference in ostracoda diversity between the two lakes (p=0.1421). The relationship between Ostracoda species diversity and physicochemical data was evaluated through RDA analysis, revealing a significant correlation between TDS and the distribution of Cypridopsis vidua (p=0.001 ***) and oxidation-reduction potential (mV) with the distribution of Cypria opthalmica. In conclusion, Cypridopsis vidua was predominantly found in Büyük Kokmuş Lake, accounting for 72.3%, and Cypria opthalmica was the dominant species in Küçük Kokmuş Lake with a 70.1% prevalence.