Protiyonamid molekülünün titreşim spektrumlarının ve yapılarının incelenmesi
Investigation on vibrational spectra and structures of Prothionamide
- Tez No: 305334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBERK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Protiyonamid tüberküloz tedavisinde kullanılan ikincil basamak bir ilaçtır. Biyolojik aktivitesinden dolayı, molekülünün optimize geometri hesaplamaları ve titreşim spektrumu analizi bizim ilgi alanımız oldu. Tezin teorik kısmında, denge konumu geometrileri, harmonik titreşim frekansları ve IR şiddetleri HF ve DFT (B3LYP) yöntemleri ile 6-31G + + (d, p) baz kümesi kullanılarak hesaplanmıştır.Yoğunluk fonksiyonel teorisi DFT/B3LYP yöntemi ile 6-31G++(d,p) baz kümesi kullanılrak elde edilen titreşim frekansları SQM yöntemi kullanılarak ölçeklendirildi. Birçok kesin olarak yorumlanamayan titreşim kipi işaretlenmesini içeren IR spektrumunun detaylı yorumu toplam enerji dağılımı yardımıyla gerçekleştildi. Tezin deneysel kısmında molekülün katı faz FT-IR spekrtumu 4000?450 cm-1 bölgesinde kaydedildi. Daha sonra hesaplanan titreşim frekansları gözlenen temel titreşim frekansları ile karşılaştırıldı. Sonuçlar hesaplanan IR spektrumu ile deneysel IR spektrumunun oldukça uyumlu olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Prothionamide is a second line drug used in the treatment of tuberculosis. Due to its biological activity, the optimized geomerty calculations and investigations of vibrational spectra of the title molecule is our interest. In theoretical part of the thesis, the equilibrium geometry, harmonic vibrational frequencies and IR intensities were calculated by using HF and DFT (B3LYP) methods with the 6-31G++(d,p) basis set.The vibrational frequencies obtained by using the density functional theory DFT/B3LYP method with 6-31G++(d,p) basis set were scaled by SQM method. A detailed interpretation of the infrared spectra including controversial vibrational assignments of various modes is achieved by the aid of the potential energy distribution (PED). In experimental part of the thesis the solid phase FT-IR spectra of the molecule was recorded in the region 4000?450 cm-1. Then the the calculated vibrational frequencies were compared with the observed fundamental vibrational frequencies. The results show that the calculated IR spectra and the experimental spectra were in a very good agreement .