Üvez meyvalarının antioksidan aktivitesi
Antioxidant activity of sorbus fruits
  1. Tez No: 305340
  2. Yazar: MUSA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Üvez (Sorbus domestica L.) Türkiye'de Batı ve Orta Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde yabani olarak yetişen ve meyvaları için bahçelerde de yetiştirilen Rosaceae (Gülgiller) ailesinden bir bitkidir.Bu çalışmada üvez meyvalarının antioksidan aktiviteye sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Üvez meyvalarından hazırlanan sulu ekstrenin antioksidan aktivitesi indirgeme gücü, CUPRAC, DPPH radikal giderme aktivitesi, hidroksi radikali giderme aktivitesi, ABTS radikal giderme aktivitesi, DMPD radikali giderme aktivitesi gibi çeşitli antioksidan testleri ile tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ?-tokoferol, bütillenmiş hidroksianisol, bütillenmiş hidroksitoluen, Troloks ve askorbik asit gibi doğal ve sentetik antioksidanlarla karşılaştırılmıştır. Ekstrenin total fenolik bileşik ve flavonoid miktarları da tayin edilmiştir. Ayrıca üvez meyvalarında ß-karoten içeriği tayini de yapılmıştır. Antioksidan aktivitenin ekstrenin konsantrasyonuyla doğru orantılı olarak arttığı gözlenmiştir.Üvez ekstresinin tüm testlerde antioksidan aktivite gösterdiği ve bu ekstrenin doğal bir antioksidan kaynağı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Service tree (Sorbus domestica L.) is a plant which belongs to Rosaceae family and grows as wild in the Western and the Central Black Sea and the Marmara Regions in Turkey. Otherwise, it is grown in gardens for fruits.In the study, it was investigated whether fruits of Sorbus domestica L. have antioxidant properties. The antioxidant capacity of aqueous extract of Sorbus domestica L. fruits was investigated by various antioxidant tests such as reducing power, CUPRAC, DPPH radical scavenging, hydroxyl radical scavenging, ABTS radical scavenging and DMPD radical scavenging. All results were compared with natural and synthetic antioxidants such as ?-tocopherol, butylated hydroxyanisole, butylated hydroxytoluene, Trolox and ascorbic acid. Total phenolic and flavonoid contents of the extract were determined. Moreover, ß-caroten content of fruits of service tree was determined. It is found out that antioxidant activity of the extract increases with increasing concentration.It was determined that extract has shown antioxidant activities in all tests and it could be considered as a source of natural antioxidants.