Uluslararası deniz taşımacılığında tehlikeli yük taşımacılığı ve Türkiye analizi
Hazardous cargo transportation and analysis of Turkey in international sea transport
  1. Tez No: 305341
  2. Yazar: ALİ UMUT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Deniz taşımacılığı dünya üzerinde her geçen zaman daha önemli bir hale gelmektedir. Deniz taşımacılığının gelişen teknoloji ile diğer taşıma türlerine göre daha ucuz ve hızlı yapılmaktadır. Bu durum tehlikeli yük taşıması yapan işletmelerinde dikkatini çekmiş olup ,dünya üzerinde tehlikeli yük taşıması hızla deniz yoluna kaymaktadır.Tehlikeli yük taşımacılığı oldukça dikkat ve emniyet gerektiren bir taşıma şekli olduğundan dolayı bu yükleri taşımak için ayrı kurallar ve standartlar geliştirilmiştir. Ülkemizde tehlikeli yük taşımasından üstüne düşen payı almakta olup gerek kara sularımızda gerekse boğazlarımızda her gün tehlikeli yük taşıyan gemileri ağırlamaktadır.Bu çalışmada dünya üzerindeki tehlikeli yük taşıması incelenmiş ve ülkemizdeki taşımalar analiz edilmeye çalışılmıştır. Tehlikeli yükler hakkında genel bilgilerin verilerek taşımanın büyüklüğü ve tehlike boyutuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Dünya üzerinde meydana gelen kazalar ile uluslararası kurumlar ve uygulanan yasal prosedürlerle taşımanın önemi incelenmiştir.Çalışmanın Türkiye analizi kısmında ülkemizdeki tehlikeli yük taşımasının kapasitesi incelenmiş ve buna bağlı olarak gemi filosunun gelişimi incelenmiştir. Tehlikeli yük taşımasında ülkemiz için en önemli noktalardan olan boğazlarımızda çalışmada önemli bir yer tutmaktadır. Yasal prosedürlerle taşımaların ülkemiz içinde çok önemli olduğu vurgulanmıştır.Sonuç kısmında ülkemizdeki tehlikeli yük taşıması hakkında bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport becomes ever more significant. Thanks to the developing technology, it enables cheaper and faster transport compared to its alternatives. This has called the attention of companies which transport dangerous cargo and so dangerous cargo transport has been rapidly shifting to seaway.Since dangerous cargo transport requires a high level of care and safety, separate rules and standards have been developed for it. Turkey also has its share in dangerous cargo transport and ships transporting dangerous cargo are received in Turkish territorial waters and straits.This study examines dangerous cargo transport and tries to analyze transports in Turkey. It provides general information and attracts attention to the graveness of danger. Light is shed on accidents taking place globally and importance of international organizations and legal procedures.In the analysis on Turkey, the study examines the capacity of dangerous cargo transport in Turkey and also the development of ship fleets. Another important topic of the study is Turkish straits which are very important in dangerous cargo transport. Emphasis is laid on how crucial it is to transport according to legal procedures.In the conclusion part, an evaluation is provided on dangerous cargo transport in Turkey.