Uluslararası deniz taşımacılığında tehlikeli yük taşımacılığı ve IMDG yüklerinin segregasyon prosedürleri
  1. Tez No: 437376
  2. Yazar: SEDAT KIZGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Deniz taşımacılığı dünya üzerinde her geçen zaman daha önemli bir hale gelmektedir. Deniz taşımacılığının gelişen teknoloji ile diğer taşıma türlerine göre daha ucuz ve hızlı yapılmaktadır. Bu durum tehlikeli yük taşıması yapan işletmelerinde dikkatini çekmiş olup, dünya üzerinde tehlikeli yük taşıması hızla deniz yoluna kaymaktadır. Küreselleşme ile artan denizyolu taşımaları ve dolayısıyla artan tehlikeli yük taşımacılığı liman alanlarındaki tehlikeleri de arttırmıştır. Bu tehlikelerden uzak kalabilmek emniyet kültürü ve emniyet kültürünün yönetim uygulamalarındaki etkileriyle önlenebilir. Tehlikeli yük taşımacılığı oldukça dikkat ve emniyet gerektiren bir taşıma şekli olduğundan dolayı bu yükleri taşımak için ayrı kurallar ve standartlar geliştirilmiştir. Dünyada tehlikeli yük taşımasından üstüne düşen payı almakta olup gerek kara sularımızda gerekse boğazlarımızda her gün tehlikeli yük taşıyan gemileri ağırlamaktadır. Bu çalışmada dünya üzerindeki denizyolu ile yapilan tehlikeli yük taşıması incelenmiş ve bu yüklerin segregasyon modelleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır . Tehlikeli yükler hakkında genel bilgilerin verilerek taşımanın büyüklüğü ve tehlike boyutuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Dünya üzerinde meydana gelen kazalar ile uluslararası kurumlar ve uygulanan yasal prosedürlerle taşımanın önemi incelenmiştir. Çalışmanın segregasyon analizi kısmında dünyadaki tehlikeli yük taşımalarının liman sahalarındaki segregasyonları ve buna bağlı olarak bu yüklerin güvenli depolanması, elleçlenmesi ve istiflenmesi konularındaki ilkelere değinilmiştir. Sonuç kısmında dünyadaki tehlikeli yük taşıması ve imdg yüklerin segregasyonları hakkında bir değerlendirme bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Tehlikeli Yük, Segregasyon, Deniz Taşımacılığı
Özet (Çeviri)
Maritime transport becomes ever more significant. Thanks to the developing technology, it enables cheapar and faster transport compared to its alternatives.This has called the attention of companies which transport dangerous cargo and so dangerous cargo transport has been rapidly shifting to seaway. Overseas transportation which is increasing by means of globalization accordingly dangerous cargo transportation enhanced the danger in port areas. To stay away from these dangers, it might be prevented by safety culture and its effects on applications of safety culture management. Because the cargo transportation is very dangerous and safety needed transportation type, there are some specific rules and standarts are developed. Everyday, it hosts dangerous cargo ships both on its maritimes and bosphorus, and takes its share among the dangerous cargo transportation on the world. In this study, the dangerous cargo transportation that is done on the seaways of the world is investigated, and it is intended to give information about segregation models of these cargoes. It is intended to indicate the mass and risk dimensions of transportation by giving general information about dangerous cargoes. The importance of transportation is observed by the incidents occured on the world and international institutions and applied legal procedures. It is mentioned in segregation analyze part of the study that the segregations of dangerous cargo transportations in port areas on the world and accordingly the principles on the topics storing, handling and stowing in safety of these cargoes. In conclusion part of the study there is an evaluation regarding the dangerous cargo transportation and segregation of imdg cargoes on the world. Key words : Dangerous Cargo, Segregation, Maritime Transportation