Kablosuz algılayıcı ağlarında kümeleme ve yönlendirme algoritma analizi
Clustering and rouiing algorithm analysis for wireless sensor networks
- Tez No: 305344
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları (WSN) bilim dünyasında gelişmekte olan ve hızla büyüyen alanlarından biridir. Düşük maliyet, düşük güç ve çok işlevli algılayıcı düğümler geliştirmeye sebep oldu. Kablosuz algılayıcı ağlardaki son gelişmeler, birçok yönlendirme protokollerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Algılayıcı düğümlerin sınırlı pil kapasitesi sebebinden dolayı, kablosuz algılayıcı ağlarında enerji verimliliği büyük ve önemli sorunlar yaşanmasına neden olur. Böylece, ağ ömrünü en üst düzeye çıkarmak için kablosuz algılayıcı ağların yönlendirme protokollerinde enerji verimli olmalıdır.Bu tez çalışmasında, kablosuz algılayıcı ağların genel bilgileri, algılayıcı düğümlerin donanım mimarisi, kablosuz algılayıcı ağ uygulamaları, kablosuz algılayıcı ağlar ve Ad-hoc ağ arasında karşılaştırma, kümeleme ve yönlendirme protokolleri, bazı enerji verimli yönlendirme protokolleri arasında derin ve entegre bir karşılaştırmadan söz edildikten sonra yeni bir yönlendirme protokolü öne sürülmüştür.Önerilen protokol konum-tabanlı yönlendirme Gossiping(LGossiping) protokolü'nün gelişimidir. Yeni protokol adil enerji-verimli konum-tabanlı Gossiping protokolü (FELGossiping) olarak adlandırılır. Simülasyon sonuçları FELGossiping protokolünün uçtan-uca gecikme, yüksek paket kaybı ve genel ağda yüksek enerji tüketimi gibi benzeri yönlendirme protokollerinin (Gossiping, LGossiping and ELgossiping) bazı dezavantajlarını düzeltmiş olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The area of wireless sensor networks (WSNs) is one of the developing and fast expanding fields in the scholarly world. This has brought about developing low-power, low cost and multi-function sensor nodes. Recent advances in wireless sensor networks have led to an emergence of many routing protocols. Limited battery capacity of sensor nodes makes energy e ? ciency a major and challenge problem in wireless sensor networks. Thus, the routing protocols for wireless sensor networks must be energy e ? cient in order to maximize the network lifetime.In this thesis, after mentioning to the general information of WSN, hardware architecture of sensor nodes, applications of WSNs, comparison between WSN and Ad-hoc network, clustering and routing protocols, and making a deep and integrated comparison between some energy efficient routing protocols, a new routing protocol has been proposed.The proposed protocol is an enhancement of Location-based Gossiping (LGossiping) routing protokol. The new protocol has been called Fair Efficient Location-based Gossiping protocol (FELGossiping).The simulation results shows that FELGossiping has addressed some drawbacks of counterpart routing protocols (Gossiping, LGossiping and ELgossiping), like the end to end delay, high packet lost and high energy consumption of the network overall.