Ana-baba tutumları ile saldırganlık arası ilişkiler
  1. Tez No: 30535
  2. Yazar: ARZU HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Ana-baba tutumları (demokratik, otoriter ve ilgisiz) ile saldırganlık arasındaki ilişkiyi araştırdığımız bu çalışma, 1993-1994 öğretim yılında Erzurum'da bulunan beş lisenin son sınıflarında okuyan öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 328 öğrenci oluşturmuştur. Deneklerin ana-baba tutumlarının belirlenmesinde Kuzgun (1972), tarafından geliştirilen“Ana-Baba Tutumu Envanteri”kullanılmıştır. Ana-baba tutumlarını belirlemede çocukların daha güvenilir kaynak oldukları düşünülerek, çocuklardan bilgi alma yoluna gidilmiştir. Burada önemli olan ana-babalarm kendi davranışlarını nasıl algıladıkları değil, çocukların ana-babalarımn davranışlarını nasıl algıladıklarıdır. Deneklerin gösterdikleri saldırgan davranışlar ise güvenilirliği ve geçerliliği yurtiçi ve yurtdışında yapılan araştırmalarla kanıtlanan ve tamamı Aşkın tarafından Türkçe'ye çevrilen“Saldırganlık Ölçeği”ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, ana-baba tutumları ile saldırganlık arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir. Otoriter ana-baba tutumunda yetişen bireyler katı, kuvvet uygulayıcı ve ihtiyaçlarına karşı bir duyarsızlığın var olması nedeniyle, demokratik ve ilgisiz ana-baba tutumlarına oranla daha fazla saldırganlık eğilimi göstermişlerdir. Ayrıca demokratik, otoriter ve ilgisiz ana-baba tutumlarında, sözel saldırganlığa sahip bireylerin sayısı, diğer saldırganlık alt boyutları ile ilgili davranışlara sahip olan bireylerden fazla olduğu, araştırmamızın bulgularında görülmektedir. Demokratik ana-baba tutumunun ortalaması da, otoriter ve ilgisiz ana-baba tutumlarından yüksek bulunmuştur. Cinsiyet ile saldırganlık arasındaki ilişkinin de analiz edildiği çalışmamızda cinsiyet ile saldırganlık arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı tesbit edilmiş, ekonomik durumun ise bireylerin saldırganlık düzeylerini etkilediği sonucuna varılmıştır. Öğrenme ürünü olarak ortaya çıkan ana-baba tutumları bireylerin davranışlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle genel geçer bir ana-baba tutumu aramak yerine, başta demokratik tutum olmak üzere, otoriter ve ilgisiz tutumlardan da faydalanmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research which proposes the relation between parental attitudes and agressiveness consists of third class students attending five different high schools in Erzurum 1993-94 education year. The body of the whole work covers 328 students. To determine the parental attitudes of the experiment groups Kuzgun's“Parental Inventory”was used (1972). As we considered children to give valid answers we used children as information sources. Here what is significant is not how the parents perceive their own behaviours but how the children perceive their parents' behaviours. The validity of the agressive behaviours of the experiment groups was measured in the light of some national and international researches all of which have been translated into Turkish by Aşkın under the title of“Measurement of Agressiveness.”The compiled findings suggest that there is a remarkable relation between parental attitudes and agressiveness. The indiriduals brought up in an authoritarion environment in case of any indifference to their personal needs are inclined to be more aggressive in coniparison with those who brought up in a democratic environment. Another fact is that the number of verbally agressive people in democratic environment is higher than the number of those who have behaviours pertinent to sub-dimension of agressiveness. In this research we also tried to analyse the relation between sex and agressiveness but found no significant relation. However, we discouered the considerable impact of economic situation upon agressiveness. The parental attitudes which come up as a result of natural learning excessively influence individual's behaviours. Therefore we should make use of democratic and authoritarian attitudes other than familiar parental attitudes.