8-12 yaş çocukların saldırganlık düzeylerinin, anne-baba tutumu ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between aggression levels of 8-12 year old children and parental attitude and emotion regulation skills
  1. Tez No: 878287
  2. Yazar: AYŞENUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜLTEKİN AHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada 8-12 yaş çocuğu olan anne babaların, çocuklarında algıladıkları saldırganlık düzeylerinin; çocuğun yaşı, cinsiyeti, duygu düzenleme becerileri ve ebeveynlerin tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel amacı; 8-12 yaş çocuklardaki saldırgan davranışların duygu düzenleme becerileri ve ebeveyn tutumlarıyla olan ilişkisini derinlemesine inceleyerek bu konuda yeni perspektifler sunmaktır. Bu çalışma Konya ilinde yaşayan ve 8-12 yaş arası çocukları olan 366 ebeveyn üzerinde gerçekleştirilmiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, anne babaların çocuklarının saldırganlık düzeyini değerlendirmeleri için“Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği Anne Baba Formu”kullanılmıştır. Ayrıca, çocukların duygu düzenleme becerilerini ölçmek amacıyla“Çocuklar için Duygu Düzenleme Ölçeği Yetişkin Formu ”ve ebeveynlerin tutumlarını belirlemek için“Anne-Baba Tutum Ölçeği B Formu”tercih edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri ise“Demografik Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre; otoriter, hoşgörülü ve demokratik ebeveyn yaklaşımları, duygu düzenleme becerileri, duygusal yoğunluk, çocukların cinsiyeti ve yaşı gibi faktörlerin birleşimi çocuklardaki saldırganlık davranışlarının %15'ini açıklamaktadır. Özellikle otoriter ebeveyn tutumu ve duygusal yoğunluğun, çocukların saldırganlık düzeylerini pozitif ve anlamlı bir şekilde artırdığı; demokratik ebeveyn tutumunun ise saldırganlığı negatif ve anlamlı bir şekilde azalttığı belirlenmiştir. Bununla birlikte hoşgörülü ebeveyn tutumu, duygu düzenleme becerileri, çocukların cinsiyeti ve yaşı gibi faktörlerin saldırganlık üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, ebeveynlere ve okullardaki öğretmenler ile rehberlik birimlerine, 8-12 yaş arası çocukların saldırgan davranışları ve ebeveynlik yaklaşımları hakkında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler Saldırganlık, anne baba tutumları, duygu düzenleme becerileri
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between parents' perceptions of aggression levels in their children aged 8-12 years and the child's age, gender, emotion regulation skills, and parental attitudes. The primary goal of the research is to provide new perspectives by thoroughly investigating the relationship between aggressive behaviors in children aged 8-12 and their emotion regulation skills and parental attitudes. This study was conducted with 366 parents living in Konya who have children aged 8-12, using a relational screening model. During the data collection process, the“Aggression Scale for Children Parent Form”was used to assess parents' perceptions of their children's aggression levels. Additionally, the“Emotion Regulation Scale for Children Adult Form”was employed to measure children's emotion regulation skills, and the“Parent Attitude Scale B Form”was used to determine parental attitudes. Participants' demographic information was collected through the“Demographic Information Form.”According to the research findings, a combination of factors such as authoritarian, permissive, and democratic parenting approaches, emotion regulation skills, emotional intensity, the child's gender, and age explain 15% of the aggressive behaviors in children. Specifically, it was found that authoritarian parenting attitude and emotional intensity significantly and positively increase children's aggression levels, whereas democratic parenting attitude significantly and negatively decreases aggression. However, factors such as permissive parenting attitude, emotion regulation skills, the child's gender, and age were not found to have a significant effect on aggression. As a result of the research, recommendations were made to parents, teachers, and guidance units in schools regarding the aggressive behaviors of children aged 8-12 and parenting approaches. Keywords Aggression, parental attitude, emotion regulation skills