Sıçanlarda valproik asid ile oluşturulan karaciğer hasarına edaravon'un etkileri
Effects of edaravone on liver injury induced by valproic acid in rats
  1. Tez No: 305352
  2. Yazar: NEZİHA HACIHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Reaktif oksijen türleri, lipidler, protein ve nükleik asidler gibi biyokimyasal yapılarda hasar oluşturmaktadır. Antioksidan enzimleri de içeren antioksidan savunma sistemleri ve bunlara ait bileşikler, toksik ve hastalıklara neden olan reaktif oksijen türlerini önlemede önemli bir rol oynarlar. Bu çalışmanın amacı, valproik asid ile oluşturulan karaciğer hasarına sentetik bir antioksidan olan edaravonun etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada, Sprague-Dawley erkek sıçanlar kullanıldı. Rastgele seçilen sıçanlar dört gruba ayrıldı. I. grup sıçanlar kontrol grubu sıçanlar olarak belirlendi. II. grup sıçanlara günde bir kez 0.5 g/kg valproik asidin intraperitoneal olarak 7 gün süre ile verilmesiyle karaciğer hasarı oluşturuldu. III. grup sıçanlara günde bir kez 30 mg/kg edaravon intraperitoneal olarak 7 gün süre ile verildi. IV. grup sıçanlara günde bir kez intraperitoneal olarak 0.5 g/kg valproik asid verilmesinden 2 saat sonra 30 mg/kg edaravon intraperitoneal olarak 7 gün süre ile verildi. Son edaravon ve valproik asid verilmesinden 16 saat sonra aç bırakılan sıçanlar eter anestezisi altında kesildi. Valproik asid verilmesiyle karaciğer glutatyon miktarı, paraoksonaz, biotinaz aktivitelerinde azalma meydana gelirken, serum aspartat aminotransferaz, serum alanin aminotransferaz, serum alkalen fosfataz aktivitelerinde ve serum total bilirubin ve direkt bilirubin miktarlarında artma meydana geldi. Karaciğer lipid peroksidasyonu, protein karbonil miktarlarında ve miyeloperoksidaz, ksantin oksidaz, adenozin deaminaz, sodyum potasyum ATPaz, sorbitol dehidrojenaz, glutamat dehidrojenaz, DT diaforaz, arginaz ve tromboplastik aktivitelerinde artış gözlendi. Edaravon verilmesi bu etkileri tersine çevirdi. Bu sonuçlardan, edaravonun valproik asid ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı koruyucu etkileri olduğunu, bu koruyucu etkilerini oksidatif hasarı indirgemesiyle meydana getirdiği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen species (ROS) play a vital role in valproic acid induced liver damage. ROS damage numerous biochemical structures particularly lipids, proteins and nucleic acids. Antioxidant defense systems and their components, including antioxidant enzymes, foods and drugs are important in preventing the toxic and disease causing effects of oxygen-derived free radicals. The purpose of the present study was to investigate the protective effects of edaravone against valproic acid-induced liver injury in rats. Male Sprague-Dawley rats were used in the study. The rats were randomly distributed into 4 groups. Group I; control rats. Group II; rats receiving intraperitoneally 0.5 g/kg valproic acid, daily for 7 days. Group III; rats receiving 30 mg/kg edaravone for 7 days, intraperitoneally, daily Group IV; rats receiving 0.5 g/kg valproic acid, 2 h prior to the administration of 30 mg/kg edaravone for 7 days, intraperitoneally, daily. At 16 h after valproic acid and edaravone administration all the animals were sacrificed under ether anestesy. The administration of valproic acid caused a decrease in levels of liver tissue glutathione content, paraoxonase, biotinase activity and an increase in the serum aspartate aminotransferase, alanin aminotransferase, alkaline phosphatase activities and bilirubine content, tissue lipid peroxidation and protein carbonyl content, myeloperoxidase, xanthine oxidase, adenosine deaminase, sodium potasium ATPase, sorbitol dehydrogenase, glutamate deyhdrogenase, DT diaphorase, arginase and tromboplastic activities. Treatment with edaravone reversed these effects. These results suggested that the protective effects of edaravone can be attributed to its reducing effect on oxidative damage.