Elastaz enzim inhibitörleri
Inhibitors of elastase enzyme
  1. Tez No: 305375
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde sağlık alanında yaygın olarak kullanılan geleneksel bitkilerle tedavi yöntemleri tabiata dönüş akımının etkisiyle son yıllarda batı dünyasında da yaygın biçimde kullanılmaya ve incelenmeye başlanmıştır. Bu bitkilerin sağlıklı ve verimli şekilde kullanılması için etkilerinin ve etki etme yollarının araştırılması gereklidir.Bu çalışmada son yıllarda sağlık ve kozmetik sektöründe önemli bir yer edinen elastaz enzim aktivitesi üzerine, çeşitli bitkilerden hazırlanan etanollü ekstrelerin ve bazı kimyasal maddelerin, inhibitör etkileri incelendi.Çalışmamızda kullandığımız bitki ekstrelerinin ve kimyasal maddelerin tümünde elastaz inhibitör etkisi saptandı. Elde edilen sonuçlardan bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin elastaz enzimi üzerindeki % inhibisyon değerlerinin konsantrasyon artışı ile arttığı belirlendi.Yüksek oranda elastaz inhibitör aktivitesi gösteren bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin elastaz inhibitörü olarak sağlık alanında ilaç tedavisine ilave olarak kullanımının uygun olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The treatment methods with traditional plants which are mostly used in health area in our country are began to be used and researched also in European countries with the effect of getting back to the nature (alternative medicine). Their effects and ways of effecting have to be researched scientifically to use healthily and efficiently these plants.In this study, the inhibitory effects of chemical compounds and ethyl alcohol extracts prepared from different plants were investigated on the activity of elastase which has an important value in health and cosmetic area.It was determined that all the plant extracts and chemical substances used in our study showed elastase inhibitory effect. The results showed that inhibition % values of plant extracts and chemical compounds on the elastase were increased with increasing concentration.It can be suggested that several plant spices and chemical compounds which are potential sources of elastase inhibitors may be appropriate to be used as an additional support to drug treatment in the field of health.