Trombositten zengin plazma uygulanmış kronik periodontitisli bireylerde elastaz aktivitesi seviyesinin belirlenmesi
Elastolytic activity in chronic periodontitis patients whom platelet-rich plasma were applied
- Tez No: 157669
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR ÇİNTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, kronik periodontitisli bireylerde, periodontal cerrahi tedavi sırasında bir tarafa trombositten zengin plazma ile birlikte p-trikalsiyumfosfat esaslı Cerasorb®“ (250 - 500p,m) greft materyali, diğer tarafa Cerasorb®”greft materyalinin tek başına uygulanmış olduğu dişlerde, iyileşme dönemi süresince iltihap parametresi olarak dişeti oluğu sıvısı içindeki elastaz aktivitesi seviyesindeki değişimin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Tek merkezli, randomize, klinik kontrollü, prospektif, longitudinal ve çift körlü olarak planlanmış olan bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı olan, daha önce periodontal tedavi görmemiş, kronik periodontitisli, aynı çenede karşılıklı olarak dişeti cebi derinliği > 5 mm olan iki dişi bulunan hastalar dahil edilmiştir. Bu özelliklere sahip 7 erkek, 15 kadın, toplam 22 hastada bulunan 44 kemik içi defekt tedavi edilmiştir. Çalışmada klinik olarak O'Leary Plak İndeksi, Saxer ve Mühlemann'ın tarafımızdan modifiye edilmiş papil kanama İndeksi, Periodontal Sondalama Derinliği, Rölatif Ataşman Düzeyi ölçümleri ve direkt kemik içi ölçümleri uygulanmış ve tedavinin belirli aşamalarında test ve kontrol bölgelerinde periodontal cep derinliği en fazla olan birer dişten dişeti oluğu sıvısı alınarak elastaz aktivitesi düzeyi belirlenmiştir. Bu dönemler tedavi öncesi, başlangıç tedavisi sonrası, operasyondan sonra 3. gün, 7. gün, 14. gün, 1. ay, 3. ay ve 6. ay şeklinde belirlenmiştir. Çalışma süresi on iki ay olarak belirlenmiş olup bu doktorada ilk 6 aylık sonuçlar verilmektedir. Direkt kemik içi ölçümleri bu çalışma kapsamına dahil edilmemiştir. Altı aylık tedavi dönemi sonunda deney (greft+TZP) ve kontrol (greft) gruplarında bir miktar dişeti çekilmesi meydana gelmiş, ancak sadece kontrol grubundaki çekilme miktarı tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study was to analyse early wound healing by means of EA in gingival crevicular fluid (GCF) of intrabony defects treated with a combination of PRP and a beta-tricalcium phosphate (TCP) (Cerasorb®, Curasan). Twenty two patients (7 men, 15 women) with chronic periodontitis were selected for this randomised controlled, double blind, split-mouth study, having two teeth with probing pocket depth (PPD) >5mm in the contralateral arch. O'Leary Plaque Index, the modified Saxer and Mühlemann papillary bleeding Index, probing pocket depth (PPD), relative attachment levels (RAL) and direct bone measurements (DBM) have been performed. After initial periodontal therapy, the defects were filled with PRP and TCP (test) or with TCP alone (control). Gingival crevicular fluid (GCF) was collected with filter paper strips from the tooth with the deepest PPD, before and 3 days, 1 and 2 weeks, 1, 3 and 6 months after surgery. The duration of the study was set at 12 months, but in this thesis the preliminary 6 months results are discussed. Direct bone measurements will be described in a further study. Both treatment modalities resulted in gingival recession at the end of 6 months period.