α-glukozidaz ve elastaz enzim aktivitelerine ilk defa sentezlenen eperezolid benzeri bileşiklerin etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of the firstly synthesized compounds like eperezolid on the enzyme activities of α-glucosidase and elastase
  1. Tez No: 548876
  2. Yazar: AYLİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BİLGİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnce bağırsak epiteli üzerinde bulunan α-glukozidaz (E.C.3.2.1.20) enzimi, sindirim sırasında α-1,4 bağlarıyla reaksiyona girerek nişasta ve karbohidratları glukoza dönüştüren bir hidrolazdır. Karbohidrat metabolizmasının bozukluğu ise glukozun hızlı bir şekilde salınmasına neden olarak kan glukoz seviyesini yükseltmekte ve diabetes mellitus riskini ortaya çıkarmaktadır. Diabetes mellitus, insülin hormonunun kısmen veya tamamen eksikliğine bağlı olarak gelişen kan glukozunun yüksekliği ile karakterize kronik bir metabolizma hastalığıdır. α-Glukozidaz aktivitesinin inhibisyonu, kanın postprandial glukoz seviyesini azaltmak için en etkili yaklaşımlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, α-glukozidaz enzim inhibitörleri insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Serin proteazların kimotripsin ailesine ait önemli bir enzim olan elastazlar, cilt elastikiyetinden ve sağlamlığından sorumlu olan elastin ve kolajen gibi hücre dışı matris proteinlerinin parçalanmasından sorumludur. Elastaz enziminin artışı hücre dışı matris bileşenlerinin bozulmasına, elastik liflerin yapısında değişikliklere ve bunun sonucunda ise cildin elastik özelliklerinin azalmasına ve kırışıklık oluşumuna yol açmaktadır. Ayrıca elastaz enzimlerin düzensiz ve aşırı salınımı sağlıklı dokularda anormal bozulmalara neden olmakta ve bu durum ise kronik yaralara, iltihaplı hastalıklara neden olmaktadır. Bu farklı etkileri nedeniyle elastaz enzim inhibitörlerinin gelişimi; cilt elastikiyetinin korunması ve elastazla ilişkili hastalıkların kontrol edilmesinde fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Eperezolid, klinik olarak önemli birçok gram (+) bakterilere karşı bakteriyostatik aktiviteye sahip yeni bir sentetik antimikrobiyal sınıfı olan oksazolidinon türevi bir ajandır. Bu çalışmada, α-glukozidaz ve elastaz enzim aktivitelerine ilk defa sentezlenen eperezolid benzeri bileşiklerin etkisi incelendi. α-Glukozidaz inhibisyon aktivitesi Khan ve ark., elastaz inhibisyon aktivitesi ise Moon ve ark. yöntemlerine göre spektrofotometrik olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The α-glucosidase enzyme (E.C.3.2.1.20) on the small intestine epithelium is a hydrolase that converts starch and carbohydrates to glucose by reacting with α-1,4 bonds during digestion. The disorder of carbohydrate metabolism increases the blood glucose level and reveals the risk of diabetes mellitus by causing a rapid release of glucose. Diabetes mellitus is a chronic metabolic disease characterized by elevation of blood glucose that develops due to partial or total deficiency of insulin hormone. The inhibition of α-glucosidase activity is regarded as one of the most effective approaches to reduce postprandial glucose levels of blood. Therefore, α-glucosidase, enzyme inhibitors play an important role in the treatment of non-insulin dependent diabetes mellitus. Elastases, an important enzyme belonging to the chymotrypsin family of serine proteases, are responsible for the fragmentation of extracellular matrix proteins such as elastin and collagen, which are responsible for skin elasticity and strength. The increase of elastase enzyme leads to detoriation of extracellular matrix components, changes in the structure of elastic fibers and consequently it leads reduction of elastic properties of the skin and formation of wrinkle. In addition, the irregular and excessive release of elastase enzymes cause abnormal distortions in healthy tissues and this causes chronic wounds and inflammatory diseases. The development of elastase enzyme inhibitors due to these different effects is regarded as beneficial for protecting the skin elasticity and controling the elastase-associated diseases. Eperezolid is an oxazolidinone-derived agent which is a novel class of synthetic antimicrobials having bacteriostatic activity against a number of clinically important gram (+) bacteria. In this study, the examination of the effect of the firstly synthesized compounds like eperezolid on the enzyme activities of α-glucosidase and elastase. α-Glucosidase inhibition activity was determined by Khan et al., and elastase inhibition activity was determined by Moon et al. according to their methods spectrophotometrically.