Eisenia foetida (savigny) adlı solucan türüne ait ekstrelerin enzim inhibitör etkileri yönünden incelenmesi
Eisenia foetida (savigny) adli solucan türüne ai̇t ekstreleri̇nenzi̇m inhibitör etki̇leri̇ yönünden i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 714550
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında,“kırmızı Kalifornia solucanı”olarak da bilinen ve vermikompost olarak yaygın şekilde kullanılan Eisenia foetida (Savigny) adlı solucan türü Farmakognozik açıdan incelenmiştir. Bu amaçla solucanın kendisinden ve sıvı ile katı gübrelerinden hareketle diklorometan (DKM), etil asetat (EtOAc) ve etanol (EtOH) ekstreleri hazırlanmış ve nöroprotektif etkiye yönelik asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesterazdan (BChE) oluşan kolinesteraz enzim ailesi ile cilt beyazlatıcı etkiye yönelik tirozinaz (TYR), antioksidan etkiye yönelik ksantin oksidaz (KO) ve kırışıklık karşıtı etkisi ile ilgili olarak kolajenaz ve elastaz enzimlerine yönelik in vitro inhibitör aktiviteleri yönünden ELISA mikroplak yöntemiyle test edilmiştir. Solucanın rejerenarasyon yeteneği göz önüne alınarak; solucan EtOH ekstresinin nöral krest kökenli dental pulpa mezenkimal kök hücrelerinin (DP-MKH) kemikleşme ve farklılaşmasındaki rolü ile ekstraselüler matriks komponentlerine etkisi araştırılmıştır. BChE ve kolajenaz inhibitör etkilerine bağlı olarak, solucanın katı gübresinden elde edilen EtOH ekstresi ile solucan DKM ekstresi, silika jel kolon kromatografisine uygulanarak fraksiyonlanmış ve fraksiyonların da bahsi geçen enzimlere karşı inhibitör etkileri tayin edilmiştir. Solucan EtOH ekstresi üzerinde sıvı kromatografisi-dört kutuplu-uçuş zamanlı-kütle spektrometresi (liquid chromatography-quadruople-time of flight-mass spectrometry, LC-Q-ToF- MS) ile analiz yapılarak ve literatür verileri ile karşılaştırılarak kimyasal içeriği aydınlatılmaya çalışılmıştır. Katı gübre EtOH ve solucan EtOH ekstresinde çoğu aminoasit ve türevleri ile peptit yapısında olan 20 adet bileşik teşhis edilmiştir. Bu bileşiklerin yanısıra ektoin ve hipoksantin üzerinde de moleküler kenetlenme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak tez çalışmamız, ülkemizde E. foetida ve gübreleri üzerinde bahsi geçen etkileri yönünden yapılan ilk Farmakognozik çalışmayı teşkil etmektedir. Tez çalışmaları esnasında, Türk Patent Kurumuna“Kırmızı Kaliforniya Solucan Ekstresi ve Kullanımı”adlı patent başvurusu yapılmış olup, ürün geliştirme yönünde çalışmalarımız devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the worm species Eisenia foetida (Savigny), also known as the“red California worm”and widely used as vermicompost, was investigated in terms of Pharmacognosy. For this purpose, dichloromethane (DKM), ethyl acetate (EtOAc) and ethanol (EtOH) extracts were prepared based on the earthworm itself and its liquid and solid fertilizers. The extracts were tested using ELISA microplate assays for their in vitro inhibitory activities against cholinesterase enzyme family consisting of acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE) for neuroprotective effect, tyrosinase (TYR) for skin whitening effect, xanthine oxidase (KO) for antioxidant effect as well as collagenase and elastase enzymes for anti-wrinkle effect. Considering the regeneration ability of the worm, the role of worm EtOH extract in the ossification and differentiation of neural crest-derived dental pulp mesenchymal stem cells (DP-MSC) and its effects on extracellular matrix components were investigated. Due to BChE and collagenase inhibitory effects, the EtOH extract obtained from solid manure of earthworm and DKM extract of the earthworm were fractionated by applying silica gel column chromatography. The inhibitory effects of the fractions against the mentioned enzymes were also determined. The chemical content of the worm EtOH extract was tried to be clarified by analyzing with liquid chromatography-quadrupole-time of flight-mass spectrometry (LC-Q-ToF-MS) and comparing with the literature data. In solid manure EtOH and earthworm EtOH extracts, 20 compounds, most of which are amino acids and derivatives, and peptide, were identified. In addition to these compounds, molecular docking experiments were also carried out on ectoine and hypoxanthine. As a result, our thesis is the first pharmacognosic study in our country in terms of its effects on E. foetida and its fertilizers. During the thesis studies, a patent application called“Red California Worm Extract and Its Use”was made to the Turkish Patent Institute and we will continue to work on the product development.