Bir temel karmaşık olay işleme motoru tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a basic complex event processing engine
  1. Tez No: 305387
  2. Yazar: HALİL HAKAN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.HALİM ZAİM, PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada karmaşık olay işleme kavramının temelleri, kullanım alanları ve kurumlara katabileceği değerler incelenmiş, ardından temel bir karmaşık olay işleyicinin sahip olması gereken yetenekler sıralandıktan sonra bu yetenekleri sağlayabilecek bir karmaşık olay işleyici platformu için kullanılabilecek bir mimari tasarımı yapılmış ve bu tasarımın referans implementasyonu gerçeklenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde karmaşık olay işlemede olay kavramı, tipleri ile beraber açıklanmış, konseptin kullanım alanları ve işletmelere faydaları sıralandıktan sonra, karmaşık olay işleyicilerin genel mimarilerinden bahsedilmiştir. Karmaşık olay işleyicilerin kullanıldığı platformlarda seçilebilecek tasarım desenleri ve bu desenlerin hangi ihtiyaçların çözümünde kullanılabileceği açıklanmıştır.İkinci bölümde, temel yeteneklerini birinci bölümde belirlediğimiz bir karmaşık olay işleyici için önerdiğimiz tasarımı sunduk ve bu tasarıma ait bileşenlerin işlevlerini açıkladık. Bu tasarımın implementasyonunu gerçekledik ve bir havayolu işletmesinde yaşanabilecek bazı senaryolardaki ihtiyaçları karşılayabileceğini ortaya koyduk.Son bölümde tasarımımızın performansını ve verimliliğini akademik ve açık kaynak kodluikiplatformilekıyaslayarakölçtük.Farklıkullanımsenaryolarında platformumuzun sistem kaynaklarını nasıl kullandığını inceledik ve verimliliğini ortaya koyduk. Son bölümde yapılan çalışma ile ilgili ve ileride yapılabilecek çalışmalar hakkında bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, fundamentals of complex event processing concept, usage areas and possible benefits of complex event processing usage to the corporations investigated. Then skills which should be owned by a basic complex event processing platform are listed. An architectural structure of a basic complex event processing engine which satisfies the skills listed before designed and a reference implementation of this design developed.At the first section of this work, event term in complex event processing concept explained with its types. After explanation of usage areas and benefits of complex event processing platforms, we investigated general architectural structures of complex event processing platforms. Some design patterns and possible use cases of these design patterns are described.At the second section of this work, our proposed design of a basic complex event processing engine is presented. We described components of our design and functionality of each component. We implemented our design and tested this implementation on different scenarios which may occur at an airline company's business workflow. We proved that our design is efficient on performance and throuhput criterias.At the end of this work, performance and efficiency of our work presented and compared with two other complex event processing platform. One of these platforms is open source development product and the other one is partially academic research product. We also tested the resource consumption of our engine in different use cases and presented efficiency of our work. Future work about complex event processing systems and evaluation about our work is presented as conculusion.