Bilişim hukukunda kaynak kod intihali
Software source code plagiarism in informatics law
  1. Tez No: 305401
  2. Yazar: ZEKİ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada yazılım sektörüne ait hukukî problemlerden biri olan kaynak kod intihalinin ne olduğu ve kaynak kod intihalinin hukuksal açıdan durumu araştırılmış, kaynak kod intihalini ve kaynak kod benzerliğini tespit etmek amacıyla geliştirilmiş teknikler ve programlar incelenmiştir.Bu çalışma teknik ve hukuk kısım olarak ikiye ayrılabilir. Hukuk kısmında eser kavramı, bilgisayar programı ve bilgisayar programı unsurlarından olan kaynak kodun eser niteliği üzerinde durulmuş, intihal durumunda eser sahibinin hukuksal haklarının neler olduğu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu etrafında açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın teknik kısmında kaynak kod, bilgisayar programı ve yazılım kavramları açıklanmaya çalışılmış ve kaynak kodun bilgisayar programına dönüşme yöntemleri incelenmiştir. Devamında intihalin ve kaynak kod intihalinin ne olduğu anlatılmış, kaynak kod benzerliği ve klon kod kavramları açıklanmaya çalışılmış, kaynak kod intihalini tespit etmek amacıyla geliştirilen teknikler ve yazılımlar incelenmiştir.Çalışmada mahkemelere intikal etmiş birkaç kaynak kod intihali davası incelenmiş ve kaynak kod intihalini tespit eden yazılımların bu davalardaki önemine işaret edilmiştir.Çalışmada kaynak kod intihali ve klon kod tespiti yapan dokuz yazılımın kullanımı örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma, bu araçların ayrıntılı kullanımını içermesi bakımından kaynak kod intihali davalarına bakan mahkeme üyeleri ve intihali veya benzerliği tespit etmekle görevlendirilen bilirkişiler için bu anlamda büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the nature of the source code plagiarism which is one of the legal problems in software business as well as the legal aspect of source code plagiarism was researched and the techniques and programs that had been developed for the purpose of detecting the source code plagiarism and source code similarity was also observed.This study may be divided into two categories as technical and legal. In the legal portion, it is focused on product concept, computer programming and the product qualification of the source code which is one of the components of software. The rights of the legal owner of the product in case of plagiarism are also tried to be explained within the framework of Law on Intellectual and Artistic Works.In the technical section of the study, the concepts of source code, computer programming and software and the methods of converting source code into computer programming was tried to be explained. Consequently the nature of the source code, source code plagiarism, source code similarity and clone code concepts were explained and the techniques and software that had been developed for the purpose of detecting the source code plagiarism and source code similarity was observed.In the study, some legal cases pertaining to source code plagiarism that had been taken to the law court were studied and it was pointed out to the importance of software detecting the source code plagiarism in these cases.In the study, the usage of nine software tools that detect source code plagiarism and clone code was tried to be explained with examples. Since this study contains the detailed usage of these tools, it is very important for the members of law court who overlook the source code plagiarism cases as well as for the experts who have been designated to detect plagiarism or the similarity.