Antiepileptiklerin (Lamotrijin ve Okskarbazepin) Sıçan Prostat Kanser Hücreleri (Mat-LyLu) Üzerine Etkileri: Proliferasyon ve Migrasyon
Effects Of Antiepileptics (Lamotrigine And Oxcarbazepine) On Mat-LyLu Rat Prostate Cancer Cell Line: Proliferation and Migration
  1. Tez No: 305432
  2. Yazar: ZEYNEP EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Prostat kanseri, ilerleyen yaşla birlikte erkeklerde görülme oranı hızla artış gösteren oldukça yaygın bir kanser türüdür. Prostat kanserinin gelişimi ve ilerlemesinde voltaj kapılı sodyum kanalları (VGSC)'nın, oldukça önemli rollere sahip olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. VGSC ekspresyonunun, metastatik süreçte hızlandırıcı bir faktör olarak rol aldığını, hastalığın teşhis ve tedavisinde bir markır olma potansiyeli taşıdığını gösteren çalışmalar, VGSC'lerin prostat kanserinde yeni terapötik bir hedef olduğunu göstermektedir. Bu konuda yapılan araştırmalardan elde edilen bulgular kansere yönelik yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebilmesi, VGSC'lere spesifik ajanların saptanması ve etki profillerinin aydınlatılması açısından önem taşımaktadır.Epilepsi, tekrarlayıcı nöbetlerle karakterize edilen ve spesifik tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde kullanılan antiepileptik ilaçlar çeşitli etki mekanizmalarına sahiptir. Çalışmada kullandığımız yeni nesil antiepileptiklerden lamotrijin (LTG) ve okskarbazepin (OXC) Na+ kanallarını bloke ederek epileptik nöbetlerin baskılanmasını sağlamaktadırlar.Çalışmada, LTG ve OXC'nin, Dunning sıçan prostat tümör modeli yüksek metastatik Mat-LyLu hücrelerinin toksisite, proliferasyon ve işaretlenme indeksi gibi kinetik parametreleri üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve ajanların, hücrelerin lateral hareketi üzerindeki etki profillerini, spesik bir VGSC blokeri olan tetrodotoksin (TTX) ile karşılaştırmalı olarak araştırmak amaçlanmıştır.Bu amaçla, Mat-LyLu hücrelerine 75 µM LTG, 0,1 µM OXC ve 600 nM ile 1 µM TTX 24 ve 48 saat süreyle uygulanmış, hücre kinetiklerinin yanı sıra hücrelerin lateral hareketi de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre: LTG ve OXC'nin, Mat-LyLu hücrelerinin proliferasyonu ve migrasyonu üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı (p>0,05) ancak, DNA sentezini stimüle ettiği tespit edilmiştir. LTG ve OXC'nin Mat-LyLu hücrelerinin VGSC'lerini baskılamada spesifik bir sodyum kanal blokeri olan TTX gibi belirgin bir inhibisyon sergilemedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer, which has rapidly rate of increase by advancing age among men, is a very common type of cancer. A lot of studies display that, voltage gated sodium channels (VGSC) have very important roles at prostate cancer?s development and progression. Also it was showed that, VGSC expression plays a role as an accelerator factor and some of the studies point out that VGSCs may have a potential for the diagnosis and treatment of this disease as a therapeutic marker. Evidences from cancer studies are very important for enhancing new therapy methods, establishing VGSC specific agents and for explaining their efficacy profiles.Epilepsy is a chronic disease that is characterized by repetitive seizures and needed to be cured particularly. The antiepileptic drugs used for the treatment have different efficacy mechanisms. The new antiepileptics, lamotrigine (LTG) and oxcarbazepine (OXC) we used for the study, provide the suppresion of epileptic seizures and show their effects via Na+ channel blockade.The aim of this study is to determine the effects of LTG and OXC onto Dunning rat prostate tumour model, highly metastatic Mat-LyLu cells? kinetic parameters like toxcicity, proliferation and labelling index. Also it was aimed to show the effects of these agents on lateral movement of cells by comparing with the other VGSC specific blocker tetrodotoxin (TTX).For this purpose 75 µM LTG, 0,1 µM OXC, 600 nM and 1 µM TTX were applied onto Mat-LyLu cell line for 24 and 48 hours, furthermore lateral movement of the cells were studied together with cell kinetics. According to achieved results, 75 µM LTG and 0,1 µM OXC did not produce a statistical effect (p>0,05) on proliferation and migration of cells, however they stimulated DNA synthesis. Also it was determined that, LTG and OXC did not show an obvious inhibition such as high specific blocker TTX.