İdiyopatik epilepsili hastalarda antiepileptiklerin homosistein düzeyleri ile diğer kükürtlü bileşikler üzerine etkileri
Effects of antiepileptics on homocysteine levels and other sulfuric compounds in idiopathic epileptic patients
  1. Tez No: 493176
  2. Yazar: DİLBER ÇOBAN RAMAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SUHA YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Homosistein, metiyonin metabolizması sırasında oluşan kükürtlü bir amino asittir. Metabolizmadaki genetik bozukluklar, kronik hastalıklar, vitamin ve beslenme eksiklikleri, bazı ilaçlar ve yaş, cinsiyet vb. kişisel özellikler plazma homosistein düzeylerini etkilemektedir. Plazma homosistein düzeyi, arteriyel ve venöz tromboz, miyokardiyal infarkt ve kronik renal yetersizlik gibi birçok hastalık için önemli bir risk faktörüdür. Çalışmamızda, homosistein ölçüm yöntemini kullanarak, kromatogramda görülen diğer kükürtlü bileşiklerden sistein, sisteinilglisin ve glutatyon ölçümlerini gerçekleştirdik. Böylece, idiyopatik epilepsili hastalarda, yeni nesil antiepileptik ilaçlardan valproik asit, lamotrijin ve levetirasetamın plazma homosistein, sistein, sisteinilglisin ve glutatyon düzeylerine olan etkisini, B12 vitamini ve folik asit değerleri ile ilişkilendirmeyi hedefledik. Bu çalışmadaki ana amacımız doğruluğu kanıtlanmış, validasyonu yapılmış orijinal yöntemi değiştirmeksizin diğer kükürtlü bileşik düzeylerini saptamaktı. Hastaların büyük çoğunluğunda yaptığımız ölçümlerde amacımıza ulaşmış olduk. Çalışmamızın başlıca handikapı glutatyon ve sisteinilglisin piklerinin retansiyon zamanlarının birbirine çok yakın olması ve bu iki pikin bazı hastalarda birbirinden net bir biçimde ayırt edilememesi oldu. Ancak, yöntemde bazı değişiklikler yapılarak, örneğin mobil faz, akış hızı ya da kullanılan kolon değiştirilerek veya sadece bu bileşikleri tanıyan özel kolonlar kullanılarak, daha net sonuçlara ulaşılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Homocysteine is a sulfur containing amino acid that is produced during methionine metabolism. Genetic disorders in metabolism, chronic diseases, vitamin and nutritional deficiencies, different drugs and personal characteristics such as age, sex, etc. affect plasma homocysteine levels. Plasma homocysteine levels are an important risk factor for many diseases such as arterial and venous thrombosis, myocardial infarction and chronic renal insufficiency. In our study, we have measured cysteine, cysteinylglycine and glutathione from the chromatogram of homocysteine measurement method. Thus, we aimed to corrrelate the effect of valproic acid, lamotrigine and levetiracetam on plasma homocysteine, cysteine, cysteinylglycine and glutathione levels with the values of vitamin B12 and folic acid in patients with idiopathic epilepsy taking new generation antiepileptic drugs. Our main objective in this study was to determine the levels of other sulfur containing compounds without changing the originally validated method for homocysteine. We reached our goal in the measurements we made in the vast majority of patients. The main handicap of our study was that glutathione and cysteinylglycine peaks were very close in retention times and these two peaks could not be clearly distinguished from each other in some patients. However, we believe that by making some changes in the method, for example by changing the mobile phase, the flow rate or the column used, or by using special columns only recognizing these compounds, one can get better results.