KOAH hastalarında solunum sistemi parametrelerinin kestirimi
Estimation of the respiratory system parameters of COPD patients
  1. Tez No: 305440
  2. Yazar: GÖRKEM SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Solunum sistemi rezistansı ve akciğer kompliyansı klinikte hekimlerin ölçülmesine ihtiyaç duydukları iki önemli solunum parametresidir. Bu çalışmada, yapay solunum simülatörü ve insan maketi kullanılarak solunum sinyalleri (maske içi basınç, havayolu gaz akış hızı ve akciğer hacmi) ölçülmüş ve simülatörde ayarlanan solunum parametreleri en iyi doğrusal yansız kestirimci (BLUE) yardımıyla kestirilmiştir.Fakat kestirimden önce, solunum parametrelerinin solunum sinyallerini şekillendirdikleri temel kuvveti simgeleyen solunum kasları basıncı, en küçük ortalama kareler (LMS) tabanlı uyarlanabilir gürültü filtresi (ANC) kullanılarak elde edilmiştir. LMS filtre uzunluğunun LMS-ANC filtre çıkışını ve dolayısıyla kestirim sonucunu önemli bir şekilde etkilediği görülmüştür. Bu nedenle LMS katsayı yakınsama hatası kullanılarak sadece bir parametrenin değişiklik gösterdiği solunum sinyallerinde LMS filtre uzunluğu seçimi yapılabilmiştir.Sonuç olarak, uygun LMS filtre uzunluğu ile elde edilen solunum kasları basıncından ayarlanan solunum parametre değerleri başarılı bir şekilde kestirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resistance of the respiratory system and lung compliance are two important respiratory parameters that are often required to be measured by the respiratory physicians. In this work, respiratory signals (mask pressure, airway flow and lung volume) are measured by using artificial lung simulator and mannequin head and respiratory parameters set on the simulator are estimated by the best linear unbiased estimator (BLUE).However, prior to the estimation, muscular pressure signals that symbolize the effect of the respiratory parameters on the respiratory signals are computed by using least mean square (LMS) based adaptive noise canceler (ANC). It is found that LMS filter length considerably effects the filter output and in turn the estimation results. Thus, It is suggusted to use misadjustment criterion in LMS-ANC filter to select the filter order by proccessing the signals that have only one respiratory parameter variation.In conclusion, respiratory parameters are successfully estimated from the muscular pressure signals that are filtered out with appropriate filter lengths.