Eksenel simetrik kısa silindirik duvarların analizi
Analysis of axially symmetrical short cylindrical walls
- Tez No: 305439
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapım ve fonksiyon yönünden önem arz eden yapılarda sıkça kullanılan kabuk yapılar, kesin çözüm bakımından gerek matematiksel, gerekse geometrik olarak karmaşık yapısal sistemler arasındadır. Bu durum, kabuk yapıların matematiksel ifadelerinin çözümünde çeşitli varsayımlar yapılmasına veya alternatif çözüm yollarının araştırılmasına neden olmaktadır. Kabuk yapıların bir türü olan silindirik kabuklar ile elastik zemine oturan kirişin diferansiyel denklemleri benzerdir. Bu benzerlikten yararlanılarak silindirik kabukların analizlerini yapmak mümkündür.Bu çalışmada, eksenine göre simetrik yayılmış kuvvetlerin etkisi altındaki kısa silindirik kabukların analizleri için alternatif bir çözüm sunulmaktadır. Bu çözüm, elastik zemine oturan kirişlerin analizlerinde kullanılan beş moment denklemlerinin geliştirilmesi ile elde edilmektedir. Geliştirilen denklemlerin genelliğinin gösterilmesi amacıyla farklı mesnet koşullarına sahip, uzun ve kısa silindirik kabukların literatürdeki diğer yöntemlerle karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Sonuçlar, yapılan çalışmanın silindirik kabukların analizinde alternatif bir çözüm olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Çalışmada, ayrıca beş moment denklemleri ile silindirik kabukların analizinin yapılması amacıyla geliştirilmiş bir algoritma ve bu algoritmayı temel alan bir bilgisayar programı da tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shells, which are being used frequently in constructional and functionally important structures, are among mathematically and geometrically complex structural systems in sense of exact solution. This situation leads to making assumptions or searching alternative solution approaches, for solving shell structures? mathematical expressions. Differential equations of beams on elastic foundation and cylindrical shells, which are a kind of shell structures, are similar. Making use of this similarity, it is possible to analyze also cylindrical shells.In the present study, an alternative solution for the analysis of short cylindrical shells under axially symmetrical distributed loads is presented. This solution is obtained by development of five moment equations that is being used in analysis of beams on elastic foundation. In order to show the generalization of the equations that are developed, comparative analysis of long and short cylindrical shells under different support conditions and other methods cited in the relevant, is made. Results show that, the method developed in this work can be used as an alternative tool in the analysis of cylindrical shells. An algorithm and a computer program based on this algorithm analyze the cylindrical shells using five moment equations is developed.